avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Regim de telemunca (doar la domiciliu)
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Regim de telemunca (doar la domiciliu)

Buna ziua. Speta este urmatoare: Ca angajator doresc sa modific un CIM (cu acordul salariatului) si ii propun un act aditional unui salariat referitor la telemunca. Asa ca introduc in actul aditional cele mentionate la articolul 2 din Legea 81/2018. Acum legiuitorul imi spune ca munca in acest regim trebuie desfasurata cel putin o zi pe luna in alt loc fata de cel organizat de angajator (sediul, ma rog...). Acum interesul angajatului este de a sta 30 din 30 de zile acasa (pentru a se feri de coronavirus) si eu ca angajator sa asigur protectia si sanatatea la locul de munca. Concluzia este ca legiuitorul nu obliga sa desfasoare activitate si la sediu, drept pentru care le-am propus doar la domiciliu.

Intrebare: cum includ cele prevazute la art. 2 lit.b) (perioada și/sau zilele în care telesalariatul își desfășoară activitatea la un loc de muncă organizat de angajator) in actul aditional daca noi am convenit sa desfasoare activitatea pentru o perioada de 40 de zile doar la domiciliu? Exista si contraventie.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:22, 17 Martie 2020
Cel putin o zi pe luna ... inseamna ca, salariatul poate lucra toate zilele lucratoare din acea luna , în alt loc decât locul de muncă organizat de angajator, folosind tehnologia informației și comunicațiilor.

In actul aditional, mentionati :
perioada și/sau zilele în care telesalariatul își desfășoară activitatea la un loc de muncă organizat de angajator, de exemplu : 01.03.2020 - 15.04.2020
Va multumesc, dar cred ca este o confunzie. Cazul nostru este ca nu isi desfasoara activitatea la locul organizat de angajator, cu toate acestea legiuitorul ma obliga sa mentionez in actul aditional perioada in care isi desfasoara activitatea la locul de munca organizat de angajator (sediu). Este un paradox creat de cel ce a dispus, si anume imi permite sa propun salariatului sa lucreze doar de la domiciliu, dar sa precizez obligatoriu in actul aditional/Cim cand isi desfasoara activitatea la sediu (locul de munca organizat de angajator). Eu nu am mentionat in actul aditional pentru ca nu este cazul, dar exista contraventie. Cum pot interpreta?

Cornel Vasile a scris:

Cel putin o zi pe luna ... inseamna ca, salariatul poate lucra toate zilele lucratoare din acea luna , în alt loc decât locul de muncă organizat de angajator, folosind tehnologia informației și comunicațiilor.

In actul aditional, mentionati :
perioada și/sau zilele în care telesalariatul își desfășoară activitatea la un loc de muncă organizat de angajator, de exemplu : 01.03.2020 - 15.04.2020


Probabil ca, legiuitorul nu a luat in calcul multe aspecte si se presupune ca locul de munca - in cazul acesta domiciliul salariatului - ar fi organizat de angajator.

Pentru un punct de vedere mai amplu, puteti intreba la Ministerul Muncii/Inspectia Muncii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Munca la domiciliu - telemunca Andreea944 Andreea944 Buna ziua, Legat de noua lege 81 din 30 martie, am cateva intrebari. Societatea noastra are angajati care lucreaza la domiciliu. Acest aspect este precizat ... (vezi toată discuția)
Act aditional telemunca la cim andad andad In situatia actuala, daca o firma de software opteaza pentru ca fiecare angajat sa lucreze de acasa, este necesar sa se incheie un act aditional de telemunca ... (vezi toată discuția)
Act aditional telemunca luminita29 luminita29 Buna ziua, In actul aditional de telemunca trebuie specificat undeva zilele sau intervalul orar cand vine angajatul la birou? Sau este de ajuns sa trec doar ... (vezi toată discuția)