Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Stare de urgență
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Stare de urgență

In contextul acestui decret, ajutați-mă sa înțeleg un lucru: activitatea este suspendata în mediul preuniversitar și universitar. Cadrele își țin orele în online, dar cu personalul didactic auxiliar ce se întâmplă? Nimeni nu pomenește nimic. D c trebuie sa merg la lucru în aceste condiții (dacă este cineva prezent în birou, se găsesc persoane cu diverse probleme sa își facă aparitia).? Menționez ca avem cum sa lucram și de acasă, deci.... nu trebuie sa ne expunem., doar ca nu știm exact ce drepturi avem în această situație sau dacă beneficiem și noi de activitate suspendata. Va mulțumesc!
Având în vedere faptul că lucrați într-un sistem de învățământ public, solicitați sprijinul sindicatului din care faceți parte pentru rezolvarea urgentă a acestor probleme, nu să stea toată ziua în studiourile televiziunilor și să mineze activitatea sindicală. Nu îi plătiți și nu i-ați ales pe post de bocitoare, ci de reprezentanți ai intereselor dumnevostră, inclusiv pentru personalul didactic auxiliar.