Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua, am si eu o problema...lucrez la un salon din 17.06.2019 ca manichiurista. Fiind problema cu Coronavirusul, sefa vrea sa suspende firma ceea ce ma va face sa pierd CM. Ea mi.a zis sa ma interesez daca pot lua concediu cu risc de sarcina(sunt gravida in 3luni) sau sa ma bage in somaj. Nu vreau sa pierd indemnizatia. Ce pot face in aceasta privinta? Ea nu stie cat va tine inchis, a zis ca depinde de acest virus.
Inainte de 17.06.2019 ce ocupatie ati avut?
Care este data de nastere a copilului ?

Care a fost/este statutul dvs in ultimii 2 ani anteriori datei de nastere a copilului?
Nu am lucrat,am fost plecata din tara. A lucrat sotul in Italia si am fost cu el si copilul(mai am un baietel de 4ani jumate) Data probabila a nasterii este 20-22.10.
noiembrie 2018 - octombrie 2020 este perioada eligibila pentru CCC

Daca veti avea statut de salariata pana la data nasterii , atunci perioada luata in calcul ar fi iunie 209 - octombrie 2020 (17 luni) ... situatie in care veti beneficia de indemnizatia pentru CCC.
Da, asta stiu. Dar pe mine alta problema ma pune pe ganduri. De azi sefa vrea sa suspende activitatea aprox 2 luni sau cat este nevoie din cauza acestui COVID 19. De aceea am intrebat ce pot face, ca sa nu pierd indemnizatia daca ea inchide activitatea. Eu nu ma voi mai duce la munca, in schimb mi.a zis ca va vb cu contabila sa ma bage in somaj dau da imi iau un concediu medical cu risc maternal pana va redeschide salonul.