Forum Discuţii diverse Versuri şi Epigrame Sa continuam frumos!
Discuție deschisă în Versuri şi Epigrame

Sa continuam frumos!

Dragi colegi
Se pare ca m-am tinut de cuvant si am facut oarece curatenie si ordine.
Imi cer scuze celor carora le-am sters creatiile si interventiile dar n-am avut incotro!
Imi cer scuze si celor carora nu le-am sters creatiile! Inseamna ca ori nu le-am observat, ori nu le-am studiat ca lumea, ori erau valoroase.
Colega mea de moderare, dna Gabriela Pintea, m-a si atentionat astazi ca am sters si unele creatii valoroase, din punctul de vedere al dansei. S-ar putea sa aiba dreptate, dar v-am spus de la inceput ca imi asum si acest risc, al judecatii dvs. Altfel, la aceasta ora nu mai aveam sectiunea Epigrame.
Pentru viitor as avea cateva propuneri.
Sa fim mai exigenti cu noi si cu creatiile noastre. Sa postam aici numai epigrame si catrene, de regula umoristice, in limitele unei decente maxime. Alte creatii, de alt gen, sa le postam la sectiunea Timpul liber.
Sa nu postam nimic pana nu verificam, cu mare exigenta, respectarea limbii romane, din toate punctele de vedere.
Sa deschidem topicuri noi, cu titluri sugestive si teme interesante, si sa postam in acestea numai creatii legate de temele respective.
Sa folosim citate numai daca este cazul si acestea sa fie cat mai scurte.
Sa respectam regulamentul forumului in litera sa. Singura abatere care ne-a fost admisa de administratori este postarea de mesaje consecutive.
In rest, sper sa reanimam dialogurile epigramistice. Mie imi plac foarte mult!
De asemenea sunt interesante epigramele pe teme date.
Va rog sa nu va suparati prea tare daca va voi mai sterge din creatiile dvs.!
Sa ne duelam frumos si decent cu ajutorul floretei epigramei!
Cu multa stima!
costel57 a scris:

" Cand doar un astru exceleaza,
In epigrama se lasa tacerea,
Si aceasta cred ! este parerea ,
ca doar, doi-trei mai concureaza."

Dilema

Si iata, a -nceput sa ninga,
Si chiar nu stiu ce sa mai spun?!
E curios cand unii striga:
"E vina lui, ...ca e mai bun!!

T.Valeriu a scris:
"Daca va fi timp, cineva dintre noi, mai priceput, poate va deschide un topic si va incerca sa faca un curs de initiere in "epigrame". Poate!"

Cei interesati pot gasi aici cateva informatii interesante.:
[ link extern ]
tudorvaleriu a scris:

Daca va fi timp, cineva dintre noi, mai priceput, poate va deschide un topic si va incerca sa faca un curs de initiere in "epigrame". Poate!
Cu toata stima!

A pune litere pe hartie cu scopul de a capata forma si continut, plus un anume sens, cred ca tine mai mult de "talent" decat de "invatatura"... si cu destula vointa poate sa tinda spre perfectiune. Cred insa ca aici nu este nici locul si nici mediul pentru a atinge nivele sau a emite anumite pretentii. Este suficient, cred, sa ne multumim cu a folosi o parte a timpului liber creand o stare de bine, atat cat sa ne simtim bine atat noi cat si cei care ne citesc. Chiar daca este offtopic, uneori, un fragment care "canta" si "incanta", ar trebui sa invinga si in afara logicii.
Am sa pun aici cateva versuri, care prin continutul lor, incearca sa explice intr-un alt mod acest lucru... dar fiind offtopic, am rugamintea sa fiu anuntat daca supara, si voi reedita pentru a putea ramane restul subiectului...

Poetul şi criticul... pamflet

Eu sunt poetul.
Iar el... e criticul
Ce-n urmă vine,
Citeşte poezia,
Analizează
ªi spune, de e bine
Sau nu,
Ce muncă am făcut.
În caz contrar,
Eu trebuie
S-o iau de la-început.
Că şi cum
Poezia ar fi o roată.
ªi n-a ieşit
Rotundă.
Ba spune dumnealui,
E chiar pătrată.
ªi mai pretinde,
Că aşa cum e
Nici nu se poate vinde.
În timp ce eu
Afirm în gura mare
Că poezia
Nu e de vânzare.
Am scris mai mult...
Pentru aducere aminte
A unor mici cuvinte,
Ce la o bucurie
Sau supărare,
Nu mai ştiu,
Trecuseră
Prin minte.
ªi m-am gândit
Că n-ar fii rău
Să fie scrise
ªi chitite,
Păstrate, sau date
Pentru a fii citite.
ªi vine el
Acum şi spune,
Că bietele cuvinte
Nu sunt bune.
De-ar fi
Să folosesc
O sintagmă, aşa...
Mai jucăuşă,
Între mine şi cititor
Criticul, e un fel
De firmă căpuşă.
Îmi ia fără bani
Produsul,
ªi-apoi îl revinde,
Cu o sumă
Cu care dumnealui
Pretinde,
Că a muncit
Pentru evaluare,
Fără prea multă
Nepăsare.
Mă-întreb aşa...
Ca omul ce nu ştie:
Cum de-ai ajuns
Să critici poezie?
Pân` a mă naşte eu,
Poetul, tu, criticul,
Care acum
Atâta importanță-ţi dai,
Aş vrea să ştiu,
Mă rog... ce criticai ???
justitiarul3, utilizator
Vreau sa-i multumesc domnului Tudor, colegul meu de moderare, pentru sarcina extrem de dificila pe care si-a asumat-o si pe care a dus-o singur la capat, aceea de a face curatenie in acest forum.

Chiar daca nu l-am ajutat efectiv cu nimic, vreau sa stie ca actiunile lui in calitate de moderator au si vor avea intotdeauna sprijinul meu neconditionat.

:bow:

Gabriela Pintea
Am observat ca nu mi-au fost sterse decat scrierile ( nu le numesc epigrame) care au fost considerate offtopic. Probabil ca in urma stergerii unor scrieri carora eu raspundeam. Aceasta insa inclin sa cred ca se datoreaza distinsului Valeriu Tudoar, cel care inteleg ca a efectuat de unul singur curatenia , fara a avea si concursul doamnei moderator G. Pintea.
Ma intreb cate lucruri mi-ar ar mai fi fost sterse daca isi aducea si dumneaei aportul la aceasta sarcina dificila, caci pentru dumneai nu ar fi fost atat de dificil, dealtfel a fost simplu sa ma stearga si din lista de prieteni....si asta fara sa motiveze demersul sau.
Ma astept sa imi fie sters acest mesaj, insa vorba dumneaei:,,nu m-am putut abtine" .
Spor la moderare colegilor moderatori si multa inspiratie acelora care inca vor mai purcede la a scrie . :luck::innocent: