Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Anulare pachet turistic
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Anulare pachet turistic

As dori anularea unui pachet turistic achizitionat din nov. 2019 in Spania, 14-21 iunie 2020, Dat fiind pandemia pe care o traversam, Spania fiind una din statele cele mai afectate dar si a modificarii structurii anului scolar pentru recuperarea materiei-sunt cadru didactic nu mai pot pleca. Agentia turistica taraganeaza rezolvarea, cerandu-mi sa mai astept sa vedem evolutia situatiei, comunicandu-mi ca imi vor fi retinute penalizari astfel 20 % ( renuntarea in zilele 89-59 de la data plecarii) 59 % ( zilele 59-30)..Aceasta penalizare e normal sa fie retinuta in cazul unei pandemii care da peste cap tot, inclusiv serviciul unei persoane. In conditiile acestea asteptarea este in detrimentul turistului dat fiind penalizarile aplicate pe zi ce trece. Multumesc!
Gya74, utilizator
Acum, pe loc, e cam greu să găsiți variante să-i constrângeți.

Cum vă cer să mai așteptați, telefonic sau ca răspuns la mail/mailuri? Ca să puteți rezolva în instanță, în caz că de bunăvoie nu veți reuși, aveți nevoie de dovezi, deci scrieți-le, în caz că n-ați făcut-o.
Și pentru reclamație la ANPC aveți nevoie de aceste dovezi însă, din păcate, ANPC poate doar să-i amendeze, nu și să-i oblige să vă restituie banii.