Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva persoana fizica prestari servicii firma SUA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva persoana fizica prestari servicii firma SUA

Buna ziua! Sunt persoana fizica, folosesc declaratia unica pentru declararea veniturilor din activitati independente, respectiv prestari servicii marketing pentru o societate din SUA. Daca depasesc plafonul de 300000 lei devin platitor de TVA? (repet: persoana fizica neautorizata, am contract de prestari servicii, in baza caruia si incasez banii, nu doresc sa devin PFA sau sa infiintez Srl). Platesc impozit pe venit, CAS si CASS. Ma intereseaza foarte mult care este regimul pentru venituri din tari non UE legat de TVA, sa stiu, in cazul in care depasesc pragul, daca trebuie sa devin platitor. Multumesc anticipat. Andreea
Daca depasiti plafonul de 88.500 eur/300.000 lei (anual) deveniti obligatoriu platitor de TVA. Vanzarile pot fi interne si/sau externe, codul fiscal nu face discriminare :)