Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Inchidere punct de lucru
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Inchidere punct de lucru

In contextul ordinelor date in starea de urgenta din Romania, cine va plati acesti oameni trimisi acasa si cat?
Angajatorul, dacă-i trimite în șomaj tehnic, statul, dacă sunt trimiși în șomaj. Închiderea punctelor de lucru nu se pot face intempestiv, ci doar suspendarea activității.
Depinde de modul in care sunt trimisi acasa , somaj, concediu etc.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna dimineata!
Se poate invoca forta majora (art 50 din CM) pentru suspendarea CIM a angajatilor din punctele de lucru in care am activitatea suspendata( sau intrerupta ?) confirm ordinelor date recent?
Multumesc!

jurist2020 a scris:

Angajatorul, dacă-i trimite în șomaj tehnic, statul, dacă sunt trimiși în șomaj. Închiderea punctelor de lucru nu se pot face intempestiv, ci doar suspendarea activității.

Da. Pentru forța majoră angajatorul trebuie să obțină un certificat de la Camera de Comerț și Industrie a României. Mai nou, pentru anumite domenii de activitate, angajatorul poate obține un Certificat de situație de urgență de la Ministerul Economiei. Trebuie însă să depună documente care să dovedească scăderea veniturilor și cifrei de afaceri.
Multumesc!