Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... certificatul de performanta energetica de cand devine ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

certificatul de performanta energetica de cand devine obligatoriu?

Va rog sa ma ajutati intr o problema,parintii mei au construit o sacara exterioara au scos autorizatie au urmat toti pasii legali iar acum dupa atatia bani platiti zeci de mii de taxe si hartogaraie cei de la Primarie nu vor sa faca receptia si procesul verbal al lucrarii deoarece vor sa mai scoatem si un certificat de performanta energetica si nu stiu daca este obligatoriu sau nu sa se faca receptia numai in momentul in care ei au certificatul,sau nu stiu de ce am impresia ca acea inspectoare de la primarie( care a pus o deja in legatura cu cineva de la Bucuresti care sa se ocupe de certificat ) se foloseste de acest inconvenient pt a da de,, lucru " prietenilor ei din bucuresti.
Astept raspuns,multumesc
De la 01.01.2010 certificatul energetic va deveni obligatoriu in tranzactiile imobiliare.
Cred ca este o sicana, pentru ca inteleg ca nu vindeti imobilul. Ar trebui sa va faca receptia actul normativ cu certificatul energetic intra in vigoare de 01.01.2010
Pentru probleme de disciplina construcţiilor vă puteţia dresa Inspecţiei în Construcţii.