Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Certificat energetic, casa la rosu
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Certificat energetic, casa la rosu

Buna ziua!
Doresc sa cumpar o casa la rosu (nefinisata, fara utilitati). Pentru incheierea actelor de vanzare-cumparare, este necesar in acest caz certificatul energetic?
Certificatul de performanta energetica nu se elibereaza decat in cazul constructiilor date in exploatare,nu cele in stadiu de executie dupa cum este speta dvs
multumesc frumos! are importanta daca este intabulata?
Buna,

Imi puteti spune unde se mentioneaza acesta exceptie?
Si eu am o casa la care trebuie sa-i fac receptia si este in rosu.

Multumesc!
Buna,
Pentru receptia unei case primaria va cere certificatul energetic. De asemena se va mentiona in Cartea Funciara a casei ca exista un certificat de performanta energetica eliberat pentru imobil. In cazul domnului de mai sus nu va avea nevoie de certificat decat atunci cand va termina casa si se va face receptia.