Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... recuperare salariu de la firma
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

recuperare salariu de la firma

Mi s-a terminat pe data de 5 dec.2009 preavizul de 15 zile care mi s-a inmanat dupa teminarea acestuia in urma restructurarii postului din firma.firma nu mi-a dat insa nota de lichidare ,salariile restante si nici plata salariilor compensatorii.Eu sunt din Targoviste si firma e din Bucuresti .
1.Cum procedez in continuare ca sa i-mi iau nota de lichidare si banii?
2.Pot sa adresez o plangere la ITM Bucuresti prin e-mail sau scrisoare si cum sa formulez
3.Daca ii dau in judecata trebuie sa-mi iau avocat?care avocat?eu nu pot sa ma deplasez la bucuresti mereu
ajutati-ma sau sfatuiti-ma va rog frumos
Atacati decizia ca nu vi s-a respectat termenul de previz de 20 de zile. e motiv de nulitate fara discutie, cu conditia sa fiti in termenul de 30 de zile de la comunicare

decizia se ataca la Tribunalul Dambovita, deoarece aveti domiciliul in Targoviste.
Daca nu mai sunteti in termenul de 30 de zile de a ataca decizia, puteti solicita plata drepturilor salariale restante.

Actiunea este scutita de taxa de timbru.

Ar fi recomnadat sa va angajati un avocat
VA SALUT

SI VA MULTUMESC DE SFAT
gatej cezar a scris:

Mi s-a terminat pe data de 5 dec.2009 preavizul de 15 zile care mi s-a inmanat dupa teminarea acestuia in urma restructurarii postului din firma.firma nu mi-a dat insa nota de lichidare ,salariile restante si nici plata salariilor compensatorii.Eu sunt din Targoviste si firma e din Bucuresti .
1.Cum procedez in continuare ca sa i-mi iau nota de lichidare si banii?
2.Pot sa adresez o plangere la ITM Bucuresti prin e-mail sau scrisoare si cum sa formulez
3.Daca ii dau in judecata trebuie sa-mi iau avocat?care avocat?eu nu pot sa ma deplasez la bucuresti mereu
ajutati-ma sau sfatuiti-ma va rog frumos

Drepturile salariale aferente lunii noiembrie ar trebui sa le luati in decembrie la data de salariu pe care o stiti, iar drepturile salariale aferente lunii decembrie, cel tarziu in ianuarie, inclusiv salariile compensatorii.
Va multumesc de raspuns
Si vreau sa va intreb cum sa am un contract de munca ,,beton" in sensul unui act aditional la contract prin care sa stipulez anumite conditii favorabile mie
De exemplu:
1 daca firmei nu-i merge bine si se va face restructurari sa primesc niste salarii compensatorii care sa-mi acopere eventualele prejudicii ca am plecat de la o firma si am venit la ei
2.as dori sa ma angajez prin proba teoretica si practica la un loc de munca nou si sa fie consemnat in documente....in care documente
Deci asta cred ca inseamna un contract personalizat si safie inscris la cartea de munca
Daca puteti sa-mi raspundeti va multumesc

Cu respect
Ing. Gatej Cezar

:offtopic: Va rog sa nu mai scrieti doar cu majuscule, in internet asta inseamna a tipa si este interzis de regulamentul de postare. Multumesc.
ContSters20980, utilizator
Daca sunteti in postura sa stabiliti termenii unui contract de munca, puteti sa cereti sa fie cuprinse in contract tot ce ati mai sus, nu este imposibili (DACA SE VREA...) si nici ilegal. Oricum, perioada de proba, conform codului muncii, este cuprinsa in contract. Adica, din prima zi de munca trebuie sa aveti contract, indiferent ca va stabilesc ei o anumita perioada de proba (cititi putin in codul muncii).
Daca vor avea nevoie de dvs. vor accepta termenii ceruti de dvs.

Contractul colectiv de munca la nivel national, prevede ca se acorda un salariu compensatoriu in cazul desfiintarii postului dvs. Insa firma la care mergeti poate avea contract colectiv de munca propriu, care sa prevada 1 sau mai multe salarii compensatorii la desfiintarea postului, asa ca intai cereti sa consultati contractul lor.