Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... restructurare post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

restructurare post

buna ziua,
lucrea de un an, iar momentan din cauze economice postul pe care lucrez (secretara)a fost restructurat. stiu caam dreptul la un salar compensatoriu, doar ca in firma la care lucrez acest lucru nu s-a luat niciodata in consideratie (nu e prima runda de restructurari).am inteles ca daca nu se acorda, se poate face o plangere la ITM sau in instanta. As dori sa stiu insa daca se poate gasi orice motiv pentru a nu ni se acorda acest drept (suntem 10 angajati care cerem acest drept salarial).

Va multumesc.
Nu exista nici un motiv care ar putea justifica refuzul platii salarului compensator la demitere. Legea e foarte clara in CCM National - ART.78
(1) La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariul lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.

(2) Prevederile alin. 1 sunt aplicabile atunci cand incetarea contractului individual de munca a intervenit ca urmare unor motive ce nu tin de persoana salariatului.

Plus faptul ca trebuie sa lucrati numai 4 ore, dar sa fiti pontati la 8 ore, pe perioada celor 20 zile de preaviz.
Succes!
Faceti cerere in dublu exemplar prin care sa solicitati plata drepturilor salariale si compensatorii cuvenite prin lege.
Tineti cont de cele spuse si de "coca_lb".

Daca nu se intampla nimic, desi legal trebuie sa va raspunda in termen de 30 de zile, sesizati Inspectoratul Teritorial de Munca.
Termenul de 30 de zile pentru a raspunde la o sesizare, petitie nu este aplicabil societatilor comerciale , ci autoritatilor si institutiilor publice. ;)
Cel mai bine este sa depuneti direct sesizarea la ITM sau la Inspectia Muncii -for superior ITM-ului.
3l3na a scris:

buna ziua,
lucrea de un an, iar momentan din cauze economice postul pe care lucrez (secretara)a fost restructurat. stiu caam dreptul la un salar compensatoriu, doar ca in firma la care lucrez acest lucru nu s-a luat niciodata in consideratie (nu e prima runda de restructurari).am inteles ca daca nu se acorda, se poate face o plangere la ITM sau in instanta. As dori sa stiu insa daca se poate gasi orice motiv pentru a nu ni se acorda acest drept (suntem 10 angajati care cerem acest drept salarial).

Va multumesc.

Ati fost informata in scris de faptul ca vi se restructureaza postul sau v-ati facut cerere de incetare de activitate ?
Pt Claudia:am fost informata in scris, mi s-a dat sa semnez o notificare cum ca se desfiinteaza postul meu.
De asemena ce vreau sa mai intreb este: ce scrie in lege, se acorda salar compensatoriu in cazul in care se fac disponibilizari sau se desfiinteaza postul.Sau e acelasi lucru?Pentru ca mi-e frica ca o sa gaseasca vreun motiv sa nu ni se acorde acest salar.