Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... falimentul unei firme cu litigii
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

falimentul unei firme cu litigii

Sunt intr-un litigiu cu o firma pentru recuperarea unor salarii neplatile , si firma e falimetara acum adica este sub incindenta Legii nr. 85/2006 - ce inseamna asta mai concret , mentionez ca procesul pe rol e din vara 2009 si urmatorul termen e 6 ian , mai pot recupera de la firma suma cuvenita?
sa va asigurati ca apareti in tabelul creantelor al firmei aflate in lichidare, cu sumele care vi le datoreaza! Daca procesul e pe rol din vara baniesc ca tabelul creantelor este deja definitiv.
In rest sa fie ce valorifica de la firma asta, si apoi, in mod obligatoriu, primii care sunt platiti sunt salariatii! Adica cei care apar pe statul de plata ca nu si-au luat salariile.
Dar asta trebuie neaparat sa aiba in vedere lichidatorul!
Daca nu au ce vinde sa faca rost de lichiditati, si nu au ce sa va ofere in schimbul banilor, s-ar putea sa nu mai recuperati banii, ca nu este de unde :(
Multumesc de raspuns, dar unde as putea verifica daca unt pe tabelul de creante, mentionez ca apare falimentara la registrul comentului cu data de 3 decembrie 2009 .
dointza a scris:
unde as putea verifica daca unt pe tabelul de creante, mentionez ca apare falimentara la registrul comentului cu data de 3 decembrie 2009 .

Buna ziua,
Cautati starea firmei pe:

[ link extern ] /
[ link extern ]
[ link extern ] /

Cu stima,
Multumesc,tocmai ca pe onrc am vazut starea de faliment. Si totusi doresc sa vad tabelul de creante.
va duceti la tribunalul unde s-a deschis procedura- la sectia comerciala(falimente) la arhiva
aflati numarul de dosar, solicitati consultarea dosarului si vedeti daca sunteti in tabel.
In cazul in care ati ramas pe dinafara contactati-l pe administratorul judiciar -desemnat in cauza-si acesta va va lamuri si sprijini cu toate informatiile necesare.
Da de asta vara pana acum ce ati pazit ????? asteptati invitatie speciala sa va ridicati banii