Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Daca firma este declarata falimetara , ce se intampla ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Daca firma este declarata falimetara , ce se intampla cu procesele pe rol

Buna ziua !

Am lucrat la o firma si mi-au incetat contactul de munca cu o cerere falsa si semnatura falsa, am facut toate demersurile la ITM si am dat in judecata firma pentru salariile restante si contestatie de incetare a contactului de munca , asta am facut-o in luna iulie 2009 , nici pana acum nu s-a terminat procesul, si acum am aflat de la registrul comertului ca firma a demarat procesul de a declara faliment, in acest caz cum pot recupera banii salariilor restante? ce ma sfatuiti sa fac?

Multumesc anticipat
dointza a scris:

Buna ziua !

Am lucrat la o firma si mi-au incetat contactul de munca cu o cerere falsa si semnatura falsa, am facut toate demersurile la ITM si am dat in judecata firma pentru salariile restante si contestatie de incetare a contactului de munca , asta am facut-o in luna iulie 2009 , nici pana acum nu s-a terminat procesul, si acum am aflat de la registrul comertului ca firma a demarat procesul de a declara faliment, in acest caz cum pot recupera banii salariilor restante? ce ma sfatuiti sa fac?

Multumesc anticipat
P.S .asta scrie in dreptul firmei
- faliment
- este sub incindenta Legii nr. 85/2006
- certificat de inmatriculare preschimbat
Procesul civil continua cf.procedurilor legale.
Solicitati in acest proces sa fie precizate sumele restante ale salariilor.
Solicitati si ca sa fie mentionat ca sumele restante sa fie actualizate de la data scadentei pana la plata efectiva si sa fie aplicate prevederile OG>nr.9/2000 pentru dobanda si rata inflatiei aplicate la suma de creanta.
Dupa ce primiti sentinta judecatoreasca,trebuie sa o legalizati si sa o investiti cu formula executorie.
Apoi,mergeti la executorul judecatoresc din raza debitorului/angajatorului.

Interesati-va si de procedura de faliment la Tribunalul zonal sectia Contencios Administrativ si Fiscal .
Faceti si o sesizare la Directia Finante Publice din localitatea unde este firma,pentru a anunta ca sunteti un viitor creditor pentru tabelul de creanta.
Va comunica si cine este lichidatorul judiciar (daca exista).
Procedura de faliment dureaza si este f.dificil sa va obtineti banii repede.
Verificati in Monitorul Oficial daca firma este declarata in faliment.
DGFP -este in masura sa va comunice acest fapt,doar la sesizarea Dv.(scrisa).
Orice sesizare pe care o efectuati catre autoritati sa fie in doua exemplare-unul la autoritatea respectiva si unul cu nr.inreg.de la secretariatul autoritatii pentru Dv.
Adunati "probe"pentru eventualitatea unui nou proces ...daca nu se rezolva legal.

Am uitat sa va precizez:
Dupa primirea sentintei civile ,trimiteti prin executorul judecatoresc Notificare ca sa va plateasca debitele salariale cf.puterii lucrului judecat in maximum 15 zile de la data primirii oficiale.
In caz contrar, dupa cele 15 zile puteti face plangere penala pentru neexecutarea unei hotarari judecatoresti in temeiul art.277-Cod Penal.

Succes!
Buna seara !
Procesul s-a terminat si asta e solutia "Sentinţa nr.486/13 mai 2010 Aprobă raportul final al lichidatorului judiciar. Inchide procedura de faliment a debitoarei. Cu recurs. " puteti sa-mi spuneti ce anume inseamna asta , mentionez ca sunt trecuta pe lista de creante .

Multumesc anticipat !
Socieatatea respectiva va fi radiata de la Registrul Comertului, intrucat a fost declarata falimentara ... dvs urmand a primi creantele de la lichidator dupa vanzarea activelor societatii.
Multumesc, dar daca firma nu are nimic atunci cum pot eu recupera? Asa mi-a spus lichidatorul judiciar ca nu are nimic, ce este de facut in acest caz?
dointza, utilizator