Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Modalitate de inscriere a unei creante dupa inchiderea ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Modalitate de inscriere a unei creante dupa inchiderea tabelului creditorilor

Buna ziua,
Salariatului unei societati nu i s-au platit drepturile salariale izvorate din concediile medicale de sarcina. Dupa suspendarea CIM conf art 51 (1) lit a din CM, in 2009 societatea a intrat in insolventa. Salariatul a aflat anul acesta de starea de insolventa a societatii si, de asemenea, ca nu figureaza in tabelul creditorilor, noul lichidator al societatii spunand ca in evidentele contabile nu figureaza cu drepturi salariale neplatite, iar societatea este in pragul declararii falimentului.Mai poate salariatul sa si recupereze creanta?
Ce sanse mai sunt pentru repunerea in termenul de depunere a cererii de admitere a creantei?
Contestatie la tabelul de creante insa nu cred ca sunt sanse. Suma nu este datorata de firma falimentara. Verificati daca este indreptatit salariatul (daca a depus documentele necesare si a facut demersurile cerute de lege) pt ca aceste sume sunt decontate de casa de asigurari. Lichidatorul nu ar fi avut nici un motiv sa refuze plata atata timp cat sumele depind de o simpla cerere insotita de documentatia aferenta. Mai mult, sumele in discutie nu pot fi folosite de lichidator si firma falimentara
Salariatul a depus concediile medicale, insa administratorul a zis ca este in dificultate financiara si ii va da treptat acesti bani restanti. Nu a semnat niciun document(stat de plata) de primire a acestor bani. Daca salariatul nu figureaza cu drepturi salariale neplatite in evidentele contabile, e posibil ca societatea sa le fi operat ca date in plata?