Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Confidențialitate salarii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Confidențialitate salarii

Buna ziua
As vrea sa va prezint următoare întâmplare :
In firma unde lucrez directorul a trimis mai multor persoane din cadrul firmei pe adresele de email ale fiecăruia un fișier care conținea datele personale ale tuturor angajaților din firma inclusiv salariile acestora. Persoanele care au primit emailul respectiv ori au tipărit fișierul ori l-au salvat. In momentul in care directorul și-a dat seama ce a făcut a încercat sa șteargă datele iar cu ajutorul dep informatic a aflat ca uni din noi au listat , alți l-au salvat fișierul etc.
Menționez ca aceste informații nu au fost transmise de către cei care au primit emailul unei terțe persoane, le-au ținut pt ei.
Acum conducerea încearcă sa dea vina pe noi ca nu am respectat confidențialitate cu toate ca ei au făcut greșeală de a transmite datele acestea.
Cum putem sa ne apărăm in acesta situație ? Va rog sa ne îndrumați și pe noi
Mulțumim
Aveti vreo dovada ca acel director a trimis acele date?
Emailul transmis de către director care mai este salvat chiar dacă l-a stres precum și persoanele care au primit respectivul email ca și martori.
Întrebarea mea este: noi am încălcat confidențialitatea sau directorul care a transmis emailul respectiv ?
Directorul a incalcat confidentialitatea.
Mulțumesc pt răspuns.
Dacă mai continua sa ne acuze o sa acționăm in instanța deoarece ne amenință ca ne poate desface contractul de munca pt ca noi suntem cei care au încălcat confidențialitatea