Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile recuperare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile recuperare

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti cât este de corect ca o companie sa te cheme la ore suplimentare iar cand se apropie data plății ( 60 de zile ) sa te anunțe că vei sta acasa iar orele suplimentare sa fie doar zile de recuperare.Si asta se intampla la jumatate din numărul de angajați deci totul ducând la ideea ca totul se face cu intentie pentru a evita plata orelor suplimentare.Si din cate am inteles imediat după ce vor scăpa de aceste ore vom intra in somaj tehnic.
Buna seara
Orele suplimentare se compenseaza, de regula, cu zile libere platite si doar ca exceptie, daca nu e posibila acordarea liberelor platite, se va acorda spor la salariu de minim 75%.
Daca primiti doar libere neplatite, atunci nu e corect.
Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 60 de zile calendaristice dupa efectuarea acesteia.

In acest caz, daca nu se face compensarea in acest interval , atunci in luna urmatoare, munca suplimentara va fi platita salariatului prin adaugarea unui spor la salariu corespunzator duratei acesteia.

Prin urmare, daca se respecta legea nu vad care ar fi problema dvs. ... doar faptul ca inainte de expirarea termenului vi se acorda ore libere platite ?