Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... bună ziua, va rog să-mi spuneți cum se procedează ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

bună ziua, va rog să-mi spuneți cum se procedează în cazul ...

bună ziua,
va rog să-mi spuneți cum se procedează în cazul în care un salariat a efectuat 15 ore suplimentare într-o luna care are 160 de ore și angajatorul le plătește în aceeași luna? cele 15 ore suplimentare vor fi plătite la fel ca cele 160 de ore, având în vedere ca le plătește în aceeași luna?
este corect sa se plătească orele suplimentare în aceeași luna sau trebuie mai întâi sa se ofere posibilitatea de a se recupera în următoarele 60 de zile și dacă nu este posibil după aceea sa se plătescă cu cel puțin 175%?
multumesc!
Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 60 de zile calendaristice după efectuarea acesteia.

În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul de mai sus in luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia, spor care nu poate fi mai mic de 75% din salariul de bază.
Eu am întrebat dacă e corect sa se plătească orele suplimentare în aceeași luna în care s au efectuat și cu cât.
Să înțeleg din răspunsul dvs. ca nu este corect asa? Angajatorul dorește sa plătească orele suplimentare în luna în care s au efectuat.
Mulțumesc!

Cornel Vasile a scris:

Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 60 de zile calendaristice după efectuarea acesteia.

În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul de mai sus in luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia, spor care nu poate fi mai mic de 75% din salariul de bază.

Dupa cum observati legea - Codul Muncii -prevede atat regula cat si exceptia in situatia in care se efectueaza ore suplimentare.

Regula : Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 60 de zile calendaristice după efectuarea acesteia.

Exceptia : În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul de mai sus in luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia, spor care nu poate fi mai mic de 75% din salariul de bază.

Este problema angajatorului daca plateste in luna in care se efectueaza orele suplimentare
va multumesc frumos!