Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, O problema ivita in practica vizeaza ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, O problema ivita in practica vizeaza modalitatea de ...

Buna ziua,
O problema ivita in practica vizeaza modalitatea de interpretare a dispozitiilor referitoare la plata orelor suplimentare.
Astfel, intr-o prima opinie, se considera ca munca suplimentara se plateste salariatului in luna in care este efectuata, urmand ca apoi, in urmatoarele 90 de zile sa se acorde salariatului timp liber corespunzator platit.
Intr-o alta opinie, se considera ca munca suplimentara se compenseaza numai cu timp liber corespunzator platit fara sa fie platita si in luna in care este efectuata.
care dintre opinii este cea corecta si legala?
Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/articol_636...
Corect :

1. Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 90 de zile calendaristice după efectuarea acesteia. (regula)

2. In cazul in care compensarea prin ore libere platite nu este posibila in termenul de 90 de zile de la efectuare , in luna urmatoare, munca suplimentara va fi platita salariatului prin adaugarea unui spor la salariu corespunzator duratei acesteia... spor de cel putin 75% din salariul de baza.
(exceptia)
Cornel Vasile, Consilier juridic