Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Somaj tehnic detasare
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Somaj tehnic detasare

Bună ziua, sunt educatoare titulara în învățământul de stat și detașata în interesul învățământului în învățământul privat pana la 31.08.2020. Unitatea unde sunt detașata dorește ca eu sa întru în șomaj tehnic, pentru ca are activitatea suspendata conform noilor decizii ale Guvernului. Cum ma afectează pe mine? Este posibil? Șomajul tehnic reprezinta vechime în munca si vechime în învățământ?
Unitatea la care sunteti detasata nu poate decide asa ceva , ci doar sa solicite incetarea detasarii, urmand ca angajatorul de la care ati fost detasata sa va trimita in "somaj tehnic"
Mulțumesc pentru răspuns și pentru promptitudine!