Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plată spor doctorat scoală privată
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plată spor doctorat scoală privată

Bună ziua,
Am beneficiat între 2015 și 2018 de o detașare de 3 ani într-o școală privată. Aș dori să știu dacă în perioada respectivă, respectiv 2017-2018, se cuvenea plata sporului aferent titlului de doctor, având în vedere că activitatea era în domeniul respectiv. Dacă da, aș dori să știu dacă se poate revendica în vreun fel acest drept după încetarea detașării și, de asemenea, cine poartă responsabilitatea legală. M-am consultat până acum cu o serie de colegi aflați în aceeași situație care nici ei nu au avut acest spor.
Mulțumesc.
Salariul cine vi l-a platit , unitatea de la care ati fost detasata sau cea la care ati fost detasata?
Multumesc pentru raspuns. In perioada detasarii, contractul de munca se suspenda la unitatea de unde se detaseaza titularul, incheindu-se un nou contract la unitatea primitoare.

CristianEnache a scris:

....In perioada detasarii, contractul de munca se suspenda la unitatea de unde se detaseaza titularul, incheindu-se un nou contract la unitatea primitoare.

1. In perioada detasarii ,c.i.m. poate fi suspendat.
Art. 52
(1) Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa angajatorului in urmatoarele situatii:
d) pe durata detasarii;

Suspendarea contractului individual de munca in temeiul art. 52 alin. (1) lit. d) C. mun. este facultativa pentru angajator.

2. Pe durata detasarii , nu este obligatorie incheierea unui nou contract cu unitatea la care se detaseaza salariatul.