Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Detasare salariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Detasare salariat

In conformitate cu prevederile art. 1 alin. (1), art. 42, art. 45-47 din Codul Muncii ni s-a solicitat detasarea unui salariat, pe postul de consilier juridic, cu 1/2 norma, in perioada 15.10-31.12.2012.
Salariatul doreste sa fie detasat cu 1/2 norma, dar in acelasi timp sa fie si salariatul nostru cu 1/2 norma. Din cate stiu, pe durata detasarii CIM incheiat intre salariat si angajatorul care il detaseaza, este suspendat (art. 52 lit. d din Codul Muncii), deci noi nu il putem plati.
Intrebarea mea este cum sa rezolv aceasta situatie? Ce acte trebuie sa inchei cu salariatul? Este corect sa fie detasat si sa primeasca bani si de la noi, cu toate ca are contractul de munc[ suspendat??
Pe durata detasarii , c.i.m. poate fi suspendat din initiativa angajatorului .. prin urmare, nu este obligatorie suspendarea c.i.m. in cazul detasarii.

Art.52 C.mun.
(1) Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa angajatorului in urmatoarele situatii:
....
d) pe durata detasarii; â
....

Asadar, suspendarea contractului individual de muncă din iniţiativa angajatorului este facultativa pentru acesta si nu obligatorie.