Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Angajat propriu la PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Angajat propriu la PFA

Buna ziua, ma intereseaza ce risca o PFA daca la indemnul contabilei si-a facut contract de munca personal, initial part-time, ulterior 8 ore cu minim pe economie ?Aceasta s-a desfasurat in perioada 2014- 2020. Mentionez ca nu s-a sesizat nimeni de la ANAF.
george-neagu, moderator
O persoana fizica, de exemplu Tatiana Toma, care este inregistrata la registrul comertului ca pfa, nu poate sa isi faca tot ea pe acelasi pfa si un contract de munca. Va rog sa reveniti cu intrebarea mai clara.
Daca va referiti ca aceeasi persoana sa aiba in acelasi timp pfa si un alt contract de munca cu un alt angajator, da, este legal.
george-neagu, moderator
Asta stiu, este exact cum v-am intrebat contabila i-a spus unui cunoscut (fotograf) ca nu ii curg anii de pensie fiind PFA si i-a facut initial contract part-time,ulterior full time, acum i l-a inchis. Dar persoana PFA-ul a aflat de la ANAF ca este ilegal sa fie propriu angajat si asa a intrat in panica, el are toate darile platite la zi. Dar din cand in cand primeste de la ANAF scrisori ca are diverse datorii si bineinteles cand merge acolo nu are nimic de plata in programul lor . S-a mutat de curand de la sectorul 6 la sectorul 3 si acolo a fost atentionat ca nu este in regula contractul dar doar atat. Ma intrebam daca poate trece neobservata problema daca nu s-au sesizat pana acum din 2014. Si daca poate beneficia de ce a platit pana acum la sanatate si pensie? Daca ar fii bine sa treaca la SRL ? Ce amenzi risca?
Multumesc anticipat.