Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Stop activitate casierie la asociatiile de proprietari ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Stop activitate casierie la asociatiile de proprietari ?

In contextul modificarilor legii penale privind conduita sociala responsabila in prevenirea si raspandirea coronavirusului (COVID-19) se are in vedere limitarea folosirii bancnotelor si a monedelor si ca atare se impune intreruperea activitatii de casierie la asociatiile de proprietari optandu-se pentru plati cu cardul / telefonul sau plati on-line.
Si pe 6 aprilie ce o sa faceti?
Deschideti casieria?

Vedeti ca nu creati aglomeratie...
Ar fi bine sa aveti in vedere ca este posibil sa nu mai puteti incasa.
Sa nu blocati platile catre furnizori.

In functie de reglementarile legale se va hotari.
Ramane valabil sa se plateasca in contul deschis de asociatie prin trezoreria statului.
Trebuie sa aveti grija cu plata la termen.
Va fi un consum mare de apa si lipsa platilor ar risca sa produca un efect de domino.
Adica ati facilita exact ceea ce va ingrozeste...

Ar trebui sa nu se aplice penalitati celor care nu pot plati.
Si acest lucru trebuie sa il rezolvati.
Inchiderea casieriei va genera probleme si este exclus sa mearga pensionarii la banca.
Incercati sa va imaginati cum ar fi sa fie pline strazile de pensionari care ar merge la.banca.

De aceea, recomandarea mea este sa asteptati dar sa aveti grija sa nu duceti catre un dezastru epidemiologic.

Ar trebui sa dea guvernul OUG pt ca voi nu puteti face adunari generale...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
In anunt se scrie ca nu se percep penalizari. Exista un fond de rulment creat deja la dispozitia asociatiei de proprietari de unde se platesc utilitatile.
Ati gandit corect.
Însă, nu toate asociațiile de proprietari vor face asa, cred eu si de aceea ar trebui să intervină guvernul prin OUG.
Trebuie să aveți în vedere si daca rezistati 6 luni în aceste condiții sau cat timp rezistati cu fondurile de rulment.

Conteaza mult si cat rezistă firmele in aceste conditii deoarece au si ele cheltuieli mai mari in aceasta perioada.

Am văzut că ENEL a făcut donații de peste 100 000 euro pentru spitale pentru a se obtine echipamente de protectie pentru medici.
Un gest frumos dar care ii ajuta si pe ei pentru ca nu conteaza cati bani ai daca nu mai ai.....medici.

Din păcate, aproape toată lumea ă inteles foarte tarziu acest lucru, inclusiv managerii de spitale care nu aunstiu sa conduca si sa faca o instruire corespunzătoare medicilor ceea ce a dus la contaminararea lor în număr extrem de mare depășind toate tarile in acest moment.

Nu.mai merge sa stea in functie managerii care nu sunt super inteligenti pentru ca riscă să moară si ei...

S-au dus vremurile în care incompetența era la rând de lege...ca ii rade noul coronavirus daca nu stiu ce sa faca.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat