avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 363 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj tehnic in perioada de preaviz
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj tehnic in perioada de preaviz

Buna ziua,
In urma demisiei angajatului, s-a decis unilateral cu angajatorul un preaviz de 40 zile.
Avand in vedere situatia cu covid 19, s-a luat masura somajului tehnic.
Va rog sa-mi spuneti daca perioada de somaj tehnic suspenda preavizul.
Mentionez faptul ca si firma unde urmeaza sa fiu angajat aplica somajul tehnic pentru angajat, sa ma asigur ca nu sunt in situatia de a ramane neangajat respectiv neasigurat.

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Den85 , utilizator 00:40, 25 Martie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Perioada de somaj tehnic suspenda preavizul.
Mai am o intrebare la care poate ma puteti ajuta cu un raspuns...
O sa incerc sa fiu scurt.
Avem un copil care a indeplinit 3 ani, cu handicap grav, eu sunt in somaj tehnic iar sotia lucreaza in cadrul Agentiei Administratiei Fiscale, si-a reinceput activitatea dupa perioada de crestere copil
Date fiind conditiile covid 19, am primit indicatii de la medici pentru izolarea totala a copilului. Exista vreo parghie legala prin care sotia sa beneficieze de zile libere pentru ingrijirea copilului fara ca acestea sa scada din drepturile legale de concediu de odihna, respectiv cel de createre copil?
Momentan sotia este in acel concediu medical pentru ingrijire copil, concediu care este limitat, nu stiu exact cate zile are drept fiecare parinte insa o sa ma interesez.
Pun aceasta intrebare in ideea in care nu se stie cat o sa dureze aceasta situatie cu covid 19.

Multumesc!


Cornel Vasile a scris:

Perioada de somaj tehnic suspenda preavizul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Preaviz demisie Dariana77 Dariana77 Ce se intampla cu un angajat aflat in preaviz si activitatea firmei se inchide din cauza situatiei de urgenta “covid -19? Preavizul isi urmeaza cursul sau ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihnă in preaviz Smarin unicoms Smarin unicoms Bună ziua, Am rugămintea să imi clarificati următorul aspect: Daca un angajat care pe perioada preavizului ( 45zile) intra in concediu medical ( fapt ce ... (vezi toată discuția)
Concediu medical cand colegii sunt in somaj tehnic gabrielle_24 gabrielle_24 Buna ziua, In prezent ma aflu in zilele libere platite pt scoala inchisa pana pe data 6 aprilie, deoarece in timpul vacantei nu este valabilă legea ... (vezi toată discuția)