avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1805 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul la apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul la apartament

Buna ziua , locuiesc intr-un apartament cu 4 camere impreuna cu mama si fratele meu , tatal meu a decedat acum cateva zile ( apartamentul este cumparat de ambii parinti ) si are o sora .
Intrebarea mea este daca inafara de mama care are drept de proprietate egal cu tata in contract , poate avea si sora lui vreun drept la apartament ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Moștenitorii imobilului sunt soțul supraviețuitor și copii proprietarului decedat.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Condoleante!
Atata timp cat exista copii, sora nu are nici un drept la mostenire.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Stimata doamna,

Sora nu are dreptul la mostenire , in raport de tatal dvs.

Succesori sunt sotia supravietuitoare, precum si copii.

Sotia supravietuitoare are o cota-parte de 1/ 4 din 1/ 2 , anume cota de 1/ 8.

Numai cota de 1/ 2 este transmisa prin deces, avand in vedere faptul ca apartamentul este comun , proprietate devalmasa.

Cota de 1/ 2 apartine mamei dumneavoastra, ca efect al dobandirii dreptului de proprietate, proprietatea fiind comuna, devalmasa.

Copiii vor detine o cota de 3/ 4 din 1/ 2, anume cota de 3/ 8.

Fiecare va detine o cota de 3/ 16.(cota -parte de 3/ 8 este impartita la doi ).

Va sugerez sa dezbateti succesiunea in termen de 2 ani de la deces, pentru a nu plati impozitul de 1 % , raportat la masa partajabila.

Dreptul de optiune succesorala poate fi exprimat in termen de 1 an , de la deces.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune kichy kichy buna ziua.tatal meu a decedat acum 2 ani.mai are 2 copii din prima casatorie,deci cu mine 3.mama mea a dobandit in timpul casniciei un apartament cu 3 camere ... (vezi toată discuția)
Succesiune apartament achiziționat în timpul căsătoriei codrut85 codrut85 Buna ziua. Ma aflu in urmatoarea situatie: Parintii mei s-au casatorit in anul 1974 si au achizitionat un apartament in anul 1977, Tatal meu a decedat in ... (vezi toată discuția)
Cote succesiune irinama irinama Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu clarificarea cotelor care revin mostenitorilor in urmatoarea situatie: ambii soti au decedat, neavand copii, sotia are ca ... (vezi toată discuția)