Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul la apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul la apartament

Buna ziua , locuiesc intr-un apartament cu 4 camere impreuna cu mama si fratele meu , tatal meu a decedat acum cateva zile ( apartamentul este cumparat de ambii parinti ) si are o sora .
Intrebarea mea este daca inafara de mama care are drept de proprietate egal cu tata in contract , poate avea si sora lui vreun drept la apartament ?
Moștenitorii imobilului sunt soțul supraviețuitor și copii proprietarului decedat.
Condoleante!
Atata timp cat exista copii, sora nu are nici un drept la mostenire.
Stimata doamna,

Sora nu are dreptul la mostenire , in raport de tatal dvs.

Succesori sunt sotia supravietuitoare, precum si copii.

Sotia supravietuitoare are o cota-parte de 1/ 4 din 1/ 2 , anume cota de 1/ 8.

Numai cota de 1/ 2 este transmisa prin deces, avand in vedere faptul ca apartamentul este comun , proprietate devalmasa.

Cota de 1/ 2 apartine mamei dumneavoastra, ca efect al dobandirii dreptului de proprietate, proprietatea fiind comuna, devalmasa.

Copiii vor detine o cota de 3/ 4 din 1/ 2, anume cota de 3/ 8.

Fiecare va detine o cota de 3/ 16.(cota -parte de 3/ 8 este impartita la doi ).

Va sugerez sa dezbateti succesiunea in termen de 2 ani de la deces, pentru a nu plati impozitul de 1 % , raportat la masa partajabila.

Dreptul de optiune succesorala poate fi exprimat in termen de 1 an , de la deces.