Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cote succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cote succesiune

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu clarificarea cotelor care revin mostenitorilor in urmatoarea situatie: ambii soti au decedat, neavand copii, sotia are ca mostenitor unic sora iar sotul are patru nepoate (cate doi copii ai celor doi frati). Cat primeste fiecare la succesiune? Multumesc!
Buna ziua,
Dezbaterea succesiunilor se face in ordinea decesului.
Daca prima a decedat sotia, la succesiunea ei va veni sotul supravietuitor in concurs cu sora sotiei conform art. 972 alin. 1 lit c Cod Civil. deci sotul va avea jumatate din masa succesorala si sora defunctei jumatate.
Sotul are, in total, 3/4 din INTREG (daca este vorba despre bunuri realizate in comun in timpul casatoriei) si sora 1/4 (sot: 1/2, partea proprietate si 1/2 din 1/2 adica 1/4. total 1/2 + 1/4 = 3/4;
sora; 1/2 din 1/2 adica 1/4 din intreg).
Daca primul a decedat sotul atunci sotia ramane cu 3/4 si fratii sotului impart 1/4 avand fiecare 1/8. REPET este vorba de cote din INTREG.
Dupa decesul supravietuitorului partea sa va reveni col;ateralilor privilegiati ai sai.
In primul caz, dupa decesul sotului fratii acestuia vor mosteni cele 3/4 parti ale sale
Dupa decesul sotiei supravietuitoare, din punctul 2 de mai sus, sora acesteia vamosteni cele 3/4 parti ale sale.
Dezbaterea succesiunii se realizeaza in functie de data decesului, conform Codului civil in vigoare la data decesului.

Asadar, daca sotia a decedat prima , succesori sunt sotul supravietuitor si sora sotiei.
(fiecare va avea o cota de 1/ 2 din bunul succesoral ).
Sotul va avea 3/4 din bunul indiviz, sora 1/4.

Daca sotul a decedat primul, atunci succesori sunt sotia supravietuitoare si fratii sotului.

Sotia supravietuitoare are 3/4 , fratii 1/ 4, fiecare 1/ 8 din bun.