avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Confirmare de primire !
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Confirmare de primire !

Se stie faptul ca la o adunare generala de proprietari se convoaca si se reconvoaca faptul ca nu se strang 50+1 asa cum spune legea 196 / 2018 ! Dar intrebarea mea este cel care nu este acasa il anunta prin mandat postal sa participe la sedinta ,cine plateste acea confirmare de primire !!!! Va multumesc anticipat !
Ultima modificare: Duminică, 22 Martie 2020
codrutz2007, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Expeditorul plateste confirmarea de primire.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
codrutz2007 a scris:

Se știe faptul ca la o adunare generala de proprietari se convoacă și se reconvoacă faptul ca nu se strâng 50+1 asa cum spune legea 196 / 2018 ! Dar întrebarea mea este cel care nu este acasa îl anunță prin mandat postal sa participe la ședință, cine plătește acea Confirmare de Primire !!!

Dacă în Instanța de Judecată nu aduceți dovezi precum că toți proprietarii destinatari au semnat Confirmarea de Primire a convocatorului din Scrisorile Recomandate, ACEA AȘA-ZISĂ „ADUNĂTURĂ” VA FI DECLARATĂ CA FIIND ILEGAL CONVOCATĂ ȘI SE VA ANULA RETROACTIV.
Este logic că dacă nu aduci dovezi precum că anunțurile convocatoare au ajuns la toți proprietarii destinatari, nu i-=ai convocat pe TOȚI PROPRIETARII DIN CADRUL ASOCIAȚIEI DE PROPRIETARI !
Multumesc frumos ,asa voi face ! Dar stie ca nu am fost acasă ,ca am fost plecat si m-am scazut in luna in care au pus convocarea pt adunarea generală ! Sunt niste tertipuri ieftine puse la cale de președinte si administrator !!

asd1 a scris:

codrutz2007 a scris:

Se știe faptul ca la o adunare generala de proprietari se convoacă și se reconvoacă faptul ca nu se strâng 50+1 asa cum spune legea 196 / 2018 ! Dar întrebarea mea este cel care nu este acasa îl anunță prin mandat postal sa participe la ședință, cine plătește acea Confirmare de Primire !!!

Dacă în Instanța de Judecată nu aduceți dovezi precum că toți proprietarii destinatari au semnat Confirmarea de Primire a convocatorului din Scrisorile Recomandate, ACEA AȘA-ZISĂ „ADUNĂTURĂ” VA FI DECLARATĂ CA FIIND ILEGAL CONVOCATĂ ȘI SE VA ANULA RETROACTIV.
Este logic că dacă nu aduci dovezi precum că anunțurile convocatoare au ajuns la toți proprietarii destinatari, nu i-=ai convocat pe TOȚI PROPRIETARII DIN CADRUL ASOCIAȚIEI DE PROPRIETARI !

2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
In instanta de judecata daca asociatia de proprietari prezinta document care atesta ca a expediat corespondenta postala,chiar daca aceasta a fost returnata sau destinatarul nu a dat curs,asociatia de proprietari este absolvita de raspundere
ynocentta
Ce facem cu art. 48 alin.3 din legea nr. 196 / 2018 , aceasta lege nu primeaza in fata altor legi ? intreb .

Alte discuții în legătură

Reconvocare adunare generala a asociatiilor de proprietari medut_pitic medut_pitic Buna ziua Poate cineva sa imi confirme ca se poate face reconvocarea Adunarii Generale in caz de lipsa forum la 10 minute mai tarziu? \"Adunare General va ... (vezi toată discuția)
Convocare adunare generala Bogdan_86 Bogdan_86 Buna ziua, In vederea convocarii proprietarilor la AG, daca intr-un imobil locuiesc chiriasi, acestia pot semna pe tabelul convocator? La sedinta, pot veni ... (vezi toată discuția)