Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Confirmare de primire !
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Confirmare de primire !

Se stie faptul ca la o adunare generala de proprietari se convoaca si se reconvoaca faptul ca nu se strang 50+1 asa cum spune legea 196 / 2018 ! Dar intrebarea mea este cel care nu este acasa il anunta prin mandat postal sa participe la sedinta ,cine plateste acea confirmare de primire !!!! Va multumesc anticipat !
codrutz2007, utilizator
Expeditorul plateste confirmarea de primire.
codrutz2007 a scris:

Se știe faptul ca la o adunare generala de proprietari se convoacă și se reconvoacă faptul ca nu se strâng 50+1 asa cum spune legea 196 / 2018 ! Dar întrebarea mea este cel care nu este acasa îl anunță prin mandat postal sa participe la ședință, cine plătește acea Confirmare de Primire !!!

Dacă în Instanța de Judecată nu aduceți dovezi precum că toți proprietarii destinatari au semnat Confirmarea de Primire a convocatorului din Scrisorile Recomandate, ACEA AȘA-ZISĂ „ADUNĂTURĂ” VA FI DECLARATĂ CA FIIND ILEGAL CONVOCATĂ ȘI SE VA ANULA RETROACTIV.
Este logic că dacă nu aduci dovezi precum că anunțurile convocatoare au ajuns la toți proprietarii destinatari, nu i-=ai convocat pe TOȚI PROPRIETARII DIN CADRUL ASOCIAȚIEI DE PROPRIETARI !
Multumesc frumos ,asa voi face ! Dar stie ca nu am fost acasă ,ca am fost plecat si m-am scazut in luna in care au pus convocarea pt adunarea generală ! Sunt niste tertipuri ieftine puse la cale de președinte si administrator !!

asd1 a scris:

codrutz2007 a scris:

Se știe faptul ca la o adunare generala de proprietari se convoacă și se reconvoacă faptul ca nu se strâng 50+1 asa cum spune legea 196 / 2018 ! Dar întrebarea mea este cel care nu este acasa îl anunță prin mandat postal sa participe la ședință, cine plătește acea Confirmare de Primire !!!

Dacă în Instanța de Judecată nu aduceți dovezi precum că toți proprietarii destinatari au semnat Confirmarea de Primire a convocatorului din Scrisorile Recomandate, ACEA AȘA-ZISĂ „ADUNĂTURĂ” VA FI DECLARATĂ CA FIIND ILEGAL CONVOCATĂ ȘI SE VA ANULA RETROACTIV.
Este logic că dacă nu aduci dovezi precum că anunțurile convocatoare au ajuns la toți proprietarii destinatari, nu i-=ai convocat pe TOȚI PROPRIETARII DIN CADRUL ASOCIAȚIEI DE PROPRIETARI !

In instanta de judecata daca asociatia de proprietari prezinta document care atesta ca a expediat corespondenta postala,chiar daca aceasta a fost returnata sau destinatarul nu a dat curs,asociatia de proprietari este absolvita de raspundere
ynocentta
Ce facem cu art. 48 alin.3 din legea nr. 196 / 2018 , aceasta lege nu primeaza in fata altor legi ? intreb .