Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensia alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensia alimentara

Am nepoata care in septembrie incepe clasa a XII.a.iar in octombrie implineste 18 ani..as vrea sa stiu daca pensia va fi platita pe toata durata clasei a XII?
Numai până la împlinirea majoratului va primi. Apoi trebuie altă acțiune în instanță, dacă continuă studiile. Acțiunea o va deschide ea, fiindcă este majoră.
Da, imediat cum face 18 ani sa deschida proces.
Stimata doamna,

Obligatiile sunt stabilite prin hotararea judecatoreasca.

Efectele pensiei de intretinere se intind pana cand aceasta implineste 18 ani.

De la varsta majoratului, aceasta trebuie sa se adreseze instantei de judecata, in vederea stabilirii dreptului la pensiei de intretinere, intrunind, in mod cumulativ, doua cerinte enuntate de lege:

- starea de nevoie generata de lipsa veniturilor.
-continuarea studiilor , indiferent de natura acestora.(liceale, universitare, indiferent de forma de invatamant aleasa).

Parintii sau nu au calitate procesuala activa, nu se pot adresa instantei de judecata.

(majorul sta in judecata, in calitatea sa, de reclamant).

Obligatia de intretinere subzista pana la implinirea varstei de 26 de ani.

Hotararea poate fi pronuntata si de urgenta, daca este invocata o pierdere,un prejudiciu.

O zi frumoasa, av.Stoica Ioana.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat