avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensia alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensia alimentara

Am nepoata care in septembrie incepe clasa a XII.a.iar in octombrie implineste 18 ani..as vrea sa stiu daca pensia va fi platita pe toata durata clasei a XII?
Numai până la împlinirea majoratului va primi. Apoi trebuie altă acțiune în instanță, dacă continuă studiile. Acțiunea o va deschide ea, fiindcă este majoră.
Da, imediat cum face 18 ani sa deschida proces.
Stimata doamna,

Obligatiile sunt stabilite prin hotararea judecatoreasca.

Efectele pensiei de intretinere se intind pana cand aceasta implineste 18 ani.

De la varsta majoratului, aceasta trebuie sa se adreseze instantei de judecata, in vederea stabilirii dreptului la pensiei de intretinere, intrunind, in mod cumulativ, doua cerinte enuntate de lege:

- starea de nevoie generata de lipsa veniturilor.
-continuarea studiilor , indiferent de natura acestora.(liceale, universitare, indiferent de forma de invatamant aleasa).


Parintii sau nu au calitate procesuala activa, nu se pot adresa instantei de judecata.

(majorul sta in judecata, in calitatea sa, de reclamant).

Obligatia de intretinere subzista pana la implinirea varstei de 26 de ani.

Hotararea poate fi pronuntata si de urgenta, daca este invocata o pierdere,un prejudiciu.

O zi frumoasa, av.Stoica Ioana.
Ultima modificare: Luni, 23 Martie 2020
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie intretinere minor dandascalu44 dandascalu44 buna ziua, am o hotarare de divort, definitiva, conform caruia mi s-a stabilit plata pensiei de intretinere pentru copil, pana la implinirea varstei de 18 ... (vezi toată discuția)
Buna! am o întrebare, am 18 ani și părinții mei sunt divorțați ... Paul2430 Paul2430 Buna! Am o întrebare, am 18 ani și părinții mei sunt divorțați de 14 ani, tatăl trebuia să trimită pensia alimentară. Acum întrebarea este daca se ... (vezi toată discuția)
Pensie de intretinere Radu Aura Radu Aura Am instituit poprire cu nume de intretinere pe salariul unui salariat, insa am urmatoarea nelamurire: copilul este clasa a- XII-a, daca nu continua studiile ... (vezi toată discuția)