Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Demisie fără angajator!
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Demisie fără angajator!

este angajat cu contract de munca pe perioada nedeterminata de mai bine de un an de zile și el nu a muncit nici măcar o zi! Angajatorul a accesat ceva fonduri europene și probabil avea nevoie de un angajat ca să figureze ca firma funcționează dar nu a funcționat niciodată! Nu a primit salariu, nu a prestat nimic decât a semnat contractul și aștepta să înceapă munca! La tot pasuit de azi pe mâine și asa au trecut câteva luni după care nu mai răspunde la telefon. A fost la itm și figurează ca angajat de mai bine de un an, se plătesc CAS, și toate contribuțiile la zi. El ar vrea sa demisioneze ca să se poată angaja legal sa poată obține venituri salariale dar nu poate decât cu 4 ore figurând deja cu un contract de munca. Ce poate face? Exista vreo cale legală fără a apela la un avocat? Precizez ca angajatorul nu este de găsit. Nu răspunde la telefon, la adresa care este trecuta pe contract ca fiind sediul firmei porțile sunt închise. A trimis demisia prin curierat dar s-a întors. Ce ar trebui sa facă?

Mulțumesc!
Amalia popa, utilizator
O actiune in instanta este o varianta ...