Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajata din somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajata din somaj

Buna ziua. Matusa mea de 49 de ani fost angajata din somaj acum 10 luni. Tocmai a fost anuntata ca firma se inchide si pusa sa isi dea demisia.
E legal?
Mentionez ca patroana nu vrea sa o dea inapoi in somaj. Cum trebuie procedat ?
Multumesc anticipat
1. Decizia de a demisiona reprezintă actul unilateral de voinţă al salariatului şi nu poate fi „impusă” de angajator. Cu alte cuvinte, angajatorul nu are niciun temei legal în a influenţa decizia salariatului privind încetarea contractului de muncă prin demisie.
Dacă angajatorul doreşte încetarea raporturilor de muncă cu salariatului, acesta are la dispoziţie varianta concedierii, cu respectarea însă a dispozitiilor prevazute in Codul muncii.

2. C.i.m. a fost incheiat pe durata determinata sau nedeterminata?
Nedeterminata
Probabil că angajatorul nu dorește să o concedieze pentru că ar trebui să returneze sumele încasate de la Șomaj. Nu trebuie să demisioneze, să nu semneze decât decizia de concediere dacă va veni.
Firma avea 3 angajate. Celelalte 2 au fost deacord sa demisioneze
. Matusa e singura care nu vrea , e "ghimpele" , pentru ca se teme sa demisioneze nestiind care sunt consecintele asupra ei , avand in vedere ca a fost angajata din somaj.
Deci o sfatuiti sa nu semneze nicio demisie.
Se poate adresa vreo unei institutii ?
Va multumesc pentru timpul acordat.
Chiar daca o concediaza, nu mai poate beneficia de somaj, decat dupa cumularea a unui nou stagiu minim de cotizare de 12 luni.

Salariatul care a demisionat va putea să sesizeze instanţa judecătorească, solicitând anularea demisiei, în cazul în care pretinde că demisia a fost provocată de angajator.