avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajata din somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajata din somaj

Buna ziua. Matusa mea de 49 de ani fost angajata din somaj acum 10 luni. Tocmai a fost anuntata ca firma se inchide si pusa sa isi dea demisia.
E legal?
Mentionez ca patroana nu vrea sa o dea inapoi in somaj. Cum trebuie procedat ?
Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:10, 7 Septembrie 2017
Păi, practic dacă mai durează concedierea (e greu de făcut legal de pe o zi pe alta) și mai adăugăm și preavizul de o lună, angajata poate ar cumula acele 12 luni pentru a putea beneficia de indemnizația de șomaj.. În opinia mea ar fi greșit să demisioneze, dat fiind faptul că nu este un act de voință din partea ei. Concedierea este cea care s-ar impune aici din punct de vedere legal.
Am discutat cu matusa mea. Azi a implinit 12 luni in firma respectiva.
Dar e normal sa nu o dea in somaj , pentru ca ar trebui ca firma sa restituie acei bani de care au beneficiat.
De asta le e mai usor cu demisia .
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Atunci sa nu semneze demisia si sa astepte decizia angajatorului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Beneficiere somaj - demisie sau concediere ??? FlorinCristian FlorinCristian Buna ziua , sunt interesat de un amanunt : sunt angajatul unei companii de 7 luni , acum in prezent am ramas doar 3 angajati , as dori sa stiu pentru a ... (vezi toată discuția)
Intalnire hr voicu_cristian1 voicu_cristian1 Azi m-au chemat la HR si mi-au cerut sa imi dau demisia conform art 55 fara pachet salarial de compensatie. Din cate stiu, daca imi dau demisia pierd si ... (vezi toată discuția)
Demisie Danielalilianaborzan Danielalilianaborzan Bună ziua. Soțul meu este gardian public la o firma de 9 luni. Deși contractul de munca a fost încheiat pe o perioada nedeterminata și nu au fost probleme ... (vezi toată discuția)