Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajata din somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajata din somaj

Buna ziua. Matusa mea de 49 de ani fost angajata din somaj acum 10 luni. Tocmai a fost anuntata ca firma se inchide si pusa sa isi dea demisia.
E legal?
Mentionez ca patroana nu vrea sa o dea inapoi in somaj. Cum trebuie procedat ?
Multumesc anticipat
Păi, practic dacă mai durează concedierea (e greu de făcut legal de pe o zi pe alta) și mai adăugăm și preavizul de o lună, angajata poate ar cumula acele 12 luni pentru a putea beneficia de indemnizația de șomaj.. În opinia mea ar fi greșit să demisioneze, dat fiind faptul că nu este un act de voință din partea ei. Concedierea este cea care s-ar impune aici din punct de vedere legal.
Am discutat cu matusa mea. Azi a implinit 12 luni in firma respectiva.
Dar e normal sa nu o dea in somaj , pentru ca ar trebui ca firma sa restituie acei bani de care au beneficiat.
De asta le e mai usor cu demisia .
Atunci sa nu semneze demisia si sa astepte decizia angajatorului.