avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1848 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... CE DOCUMENTE SUNT NECESARE PT. A FI MEMBRU ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

CE DOCUMENTE SUNT NECESARE PT. A FI MEMBRU COMITET ?

PENTRU A FI MEMBRU IN COMITETUL EXECUTIV AL ASOCIATIEI DE PROPRIETARI, CE DOCUMENTE TREBUIE SA DEPUI LA ADMINISTRATIE PENTRU A DOVEDI CA ESTI PROPRIETAR, ESTE LEGAL ? VA MULTUMESC .
Cel mai recent răspuns: ionelpascaru , utilizator 20:57, 3 Aprilie 2020
Dovada proprietatii se poate face prin contract de vanzare-cumparare/ certificat de mostenitor...
In momentul in care Adunarea generala alege Comitetul executiv iti depui candidatura pentru un loc in acel comitet.
Ultima modificare: Luni, 23 Martie 2020
Ionut.ion, utilizator
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da' sa citesti un pic Legea 196/2018 - ar fi un deranj prea mare?
Nu vreu sa scriu ce gandesc in momentul de fata, asa ca citeste si te dumireste frate!
Si nu mai scrie cu majuscule !!!
Sunr aspecte si documente distincte care probeaza calitatea de proprietar de bun imobil si de membru in comitetul executiv al asociatiei de proprietari
calitatea de proprietar de bun imobil=apartament se dovedeste cu documentul de achiztie bun imobil
Calitatea de membru in comitetul executiv se dovedeste cu procesul verbal al adunarii generale ,in urma alegerii prin votul participantilor la adunarea generala a asociatiei de proprietari
legea 196/2018 vine cu o noutate - cei care vor sa candideze pentru un loc in comitet trebuie sa vina cu un cazier judiciar ! Nu mi-a venit sa cred dar asa e ! Asadar, vrei sa candidezi, te duci la politie, faci rost de cazier iar la adunare iti depui candidatura si arati dovada. Daca in final nu esti ales in comitete, nicio problema, ai facut si tu o plimbare pana la sectia de politie. Nu vreau sa spun ce gandesc ca imi inchid administratorii contul !
Ultima modificare: Marți, 24 Martie 2020
Dr.Virgil Dan Amza, Evaluator
poti sa aduci ulterior cazierul. Pana la urma nu e cea mai "naspa" prevedere a noii legi.


Dr.Virgil Dan Amza a scris:

legea 196/2018 vine cu o noutate - cei care vor sa candideze pentru un loc in comitet trebuie sa vina cu un cazier judiciar ! Nu mi-a venit sa cred dar asa e ! Asadar, vrei sa candidezi, te duci la politie, faci rost de cazier iar la adunare iti depui candidatura si arati dovada. Daca in final nu esti ales in comitete, nicio problema, ai facut si tu o plimbare pana la sectia de politie. Nu vreau sa spun ce gandesc ca imi inchid administratorii contul !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Locuim intr-un apartament pe care l-am donat fetei noastre, deci ... Mioara Nana Mioara Nana Locuim intr-un apartament pe care l-am donat fetei noastre, deci actul de proprietate inclusiv contractele de utilitati sunt pe numele ei. Am procura ... (vezi toată discuția)
Presedintele unei asociatii de proprietari ii poate delega admnistratorului ... contsters111 contsters111 Delegare de atributii Presedintele unei asociatii de proprietari ii poate delega administratorului atributiile sale ? De exemplu sa semneze sesizari si sa le ... (vezi toată discuția)