Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Legea nr. 230/2007 art. 9 arăta că dacă un ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Legea nr. 230/2007 art. 9 arăta că dacă un președinte al unei Asociații de Proprietari nu era și proprietar, și MEMBRU al acelei Asociații, acesta AVEA INTERDICȚIE SĂ VOTEZE, SĂ CANDIDEZE ȘI SĂ FIE ALES ÎN CADRUL CONDUCERII ASOCIAȚIEI, ÎN ADUNAREA GENERAL

Legea nr. 230/2007 art. 9 arăta că dacă un președinte al unei Asociații de Proprietari nu era și proprietar, și MEMBRU al acelei Asociații (trebuia să fi semnat în Acordul de Asociere al Asociației), acesta AVEA INTERDICȚIE SĂ VOTEZE, SĂ CANDIDEZE ȘI SĂ FIE ALES ÎN CADRUL CONDUCERII ASOCIAȚIEI, ÎN ADUNAREA GENERALĂ ANUALĂ !
Această OBLIGAȚIE, ca președintele Asociației, dar și membrii Comitetului Executiv, să fie aleși din rândul MEMBRILOR Asociației de Proprietari, există stipulată extrem de clar și în Legea nr. 196/2018, care, la articolul 27 și la articolul 54, precizează care sunt condițiile (procedurile legale) pentru a avea dreptul de a fi ales într-o funcție de conducere în cadrul oricărei Asociații de Proprietari din România:
Art. 27. - TOȚI PROPRIETARII MEMBRI AI ASOCIAȚIEI DE PROPRIETARI AU DREPTUL să participe, cu drept de vot, la Adunarea Generală a Asociației de Proprietari, să își înscrie candidatura, să candideze, să aleagă și SĂ FIE ALEȘI ÎN STRUCTURA ORGANIZATORICĂ A ASOCIAȚIEI DE PROPRIETARI (în conducerea acesteia). Pentru a beneficia de dreptul de a fi ales, persoana în cauză trebuie să aibă Capacitate de Exercițiu deplină.
Art. 54. - (1) Membrii Comitetului Executiv SUNT DESEMNAȚI DE CĂTRE ADUNAREA GENERALĂ a Asociației de Proprietari, DINTRE MEMBRII ASOCIAȚIEI DE PROPRIETARI.
* DETALII: [ link extern ]
Legea nr 230/2007 a fost abrogata fiind inlocuita de disp L nr 196/2018
Si in disp L nr 230/2007 si in L nr 196/2018 nu poate fi ales reprezentant legal al asociatiei de proprietari decat persoana proprietar in condominiu care are incheiat acord de asociere cu asociatia de proprietari
Concret care este intrebarea dv ?
Dacă avem la conducerea Asociației de Proprietari un președinte ne-membru al Asociației de Proprietari (fosta președintă ilegal aleasă în anii 2013-2018 NU ERA NICI MĂCAR PROPRIETARĂ ÎN CADRUL ASOCIAȚIEI NOASTRE), și alți 3 așa-ziși membri ai Comitetului Executiv care nu sunt nici proprietari, și nici membri ai Asociației, nu cumva ASOCIAȚIA DE PROPRIETARI ÎN CAUZĂ FUNCȚIONEAZĂ ILEGAL, CU O CONDUCERE APROAPE ÎN TOTALITATE ALEASĂ ILEGAL ȘI NE-STATUTAR, DIN RÂNDUL PROPRIETARILOR MEMBRI AI ASOCIAȚIEI DE PROPRIETARI ?

Este aberant să poți semna acte juridice vitale ca șef de Asociație de ... Proprietari, știind că nu ești nici măcar proprietar în cadrul Asociației, și implicit, nu ai nici calitatea de membru, mai ales că Asociația noastră e alcătuită din 458 de proprietari ce locuiesc încă din 1964 în 9 blocuri și 28 de scări, încălcând Legea nr. 196/2018, art. 11, 12 și 13, care spune clar că O ASOCIAȚIE DE PROPRIETARI NU POATE FUNCȚIONA LEGAL DACĂ NU ESTE ALCĂTUITĂ DINTR-UN CONDOMINIU (dintr-un bloc, dintr-o clădire), NU DIN ... 9 BLOCURI, AȘA CUM ESTE ASOCIAȚIA NOASTRĂ „PENALĂ” !
Sunt probleme distincte cine ocupa functii in echipa manageriala a asociatiei de proprietari,daca respectivele persoane intrunesc sau nu conditiile legal prevazute sa fie alese in structurile de reprezentare a asociatiei de proprietari
locuiesc încă din 1964 în 9 blocuri și 28 de scări, încălcând Legea nr. 196/2018

Din 1964 pana in prezent au existat mai multe legi si norme care guvernau administrarea asociatiilor de locatari/proprietari,astfel ca este eronat sa introduceti in discutie situatii din 1964 raportat la incalcari ale L nr 196/2019
Concret, alegerea reprezentantilor asociatiei de proprietari reprezinta si implica responsabilitatea proprietarilor din imobil care ar trebui sa cunoasca informatii relevante despre proprietarii pe care intentioneaza sa ii aleaga sa le reprezinte si sa le apere interesele
Realitatea demonstreaza ca in multe asociatii de proprietari ,persoanele alese pe criterii de buna vecinatate si relatii de prietenie pot sau nu sa exercite responsabilitatea de presedinte de asociatie
Exista multe condominii in care echipa manageriala nu isi exercita activitatea cu respect si in limitele dispozitiilor in vigoare si genereaza situatii neplacute care se soldeaza cu reclamatii,dispute,pana la renuntare la functie
Exista multe asociatii de proprietari unde din varii motive membrii proprietarii refuza sa se implice in activitatea de administrare condominiu,dar pentru ca activitatea asociatiei sa functioneze adunarea generala voteaza drept presedinte inclusiv persoana care nu este membru proprietar dar care doveste ca respecta dispozitiile in domeniu ,reuseste sa administreze si sa gestioneze problemele asociatiei asigurand transparenta activitatii si mentinerea unui climat de intelegere intre locatari
si este ok din pct de vedere legal sa existe o persoana "presedinte inclusiv persoana care nu este membru proprietar"? la urma urmei el poate fi tras la raspundere, amendat in calitate de presedinte? daca nu este in fapt
georgenicolae a scris:

si este ok din pct de vedere legal sa existe o persoana "presedinte inclusiv persoana care nu este membru proprietar"? la urma urmei el poate fi tras la raspundere, amendat in calitate de presedinte? daca nu este in fapt

Este ilegal ales un președinte sau un membru al comitetului Executiv dacă nu este nici proprietar, nici membru al Asociației, semnatar în Acordul de Asociere.