Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Locuim intr-un apartament pe care l-am donat fetei ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Locuim intr-un apartament pe care l-am donat fetei noastre, deci ...

Locuim intr-un apartament pe care l-am donat fetei noastre, deci actul de proprietate inclusiv contractele de utilitati sunt pe numele ei. Am procura notariala prin care o reprezint in orice problema ce ar decurge din calitatea de proprietar, cu reprezentare cf. art. 2012 Cod Civil.
As dori sa stiu care sunt drepturile mele in cadrul asociatiei de proprieatari si temeiul legal. Multumesc.
Aveți aceleași drepturi, ca orice alt proprietar, dacă fata dvs. este membru de asociație, conform art. 49 alin. 3 din legea 196/2018.
Dacă ea nu este membru de asociatie, nu aveți decât obligațiile instituite de legea respectivă.

Multumesc pentru raspuns. Este membru in asociatie, a semnat toate documentele de infiintare ale asociatiei. Mie mi se spune ca nu pot fi membru, de ex. in comitetul executiv, nu pot fi aleasa presedinte, nu pot primi chitanta de plata intretinerii pe numele meu, etc.
De aceea am intrebat de prevederi legale.
Multumesc, inca o data!
Da, nu puteți sa fiți numita în funcție, la asociatie, dar aveți drept de vot.

Mioara Nana a scris:

Multumesc pentru raspuns. Este membru in asociatie, a semnat toate documentele de infiintare ale asociatiei. Mie mi se spune ca nu pot fi membru, de ex. in comitetul executiv, nu pot fi aleasa presedinte, nu pot primi chitanta de plata intretinerii pe numele meu, etc.
De aceea am intrebat de prevederi legale.
Multumesc, inca o data!

Mioara Nana a scris:

Multumesc pentru raspuns. Este membru in asociatie, a semnat toate documentele de infiintare ale asociatiei. Mie mi se spune ca nu pot fi membru, de ex. in comitetul executiv, nu pot fi aleasa presedinte, nu pot primi chitanta de plata intretinerii pe numele meu, etc.
De aceea am intrebat de prevederi legale.
Multumesc, inca o data!

Potrivit art. 27 din legea nr. 196/2018:

„Toți proprietarii membri ai asociației de proprietari au dreptul să participe, cu drept de vot, la
adunarea generală a asociației de proprietari, să își înscrie candidatura, să candideze, să aleagă și
să fie aleși în structura organizatorică a asociației de proprietari
. Pentru a beneficia de dreptul de a
fi ales, persoana în cauză trebuie sa aibă capacitate deplină de exercițiu”.

Din dispozițiile legale de mai sus rezultă fără echivoc că doar fiica, proprietarul de drept și membru al asociației de proprietari, poate să fie aleasă în structura organizatorică a asociației de proprietari, iar nu mandatarul său.

În privința chitanței: dacă din anumite motive doriți ca documentul de plată să fie pe numele dvs., puteți plăti online precizând la mențiuni numărul apartamentului și ce achitați și atunci nu va mai fi nici o discuție.
robert1958, utilizator
Multumesc.