Forum Discuţii juridice Executare silită executari silite in aceasata [erioada
Discuție deschisă în Executare silită

executari silite in aceasata [erioada

Buna ziua ,
care este temeiul legal in baza caruia in aceasta perioada se pot suspenda executarile silite la tertul proprit , pentru persoane fizice ?
multumesc.
Cele ale ANAF-ului, în baza Decretului de instituire a stării de urgență și actelor subsecvente acestuia (Ordonanțe, Ordine etc.) Pentru restul executărilor silite poprirea trebuie dispusă de executorul judecătoresc, la cererea terțului poprit, în funcție de situația debitului principal (ex. concediu medical, concediu fără plată, șomaj etc.)