avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 123 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Concediu pentru părinți pentru perioada când ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Concediu pentru părinți pentru perioada când școlile sunt inchise

Buna seara, va rog sa mi spuneti dacă prevederile privind concediul pentru parintii care au copii sub 12 ani și nu pot efectua telemunca pot beneficia de acest concediu și pe perioada vacantei pascale? (4.04-21.04?), deoarece situația de urgentă a fost data pentru 30 zile (16.03-16..04). Pentru aceasta perioada angajatorul trebuie sa întocmească un act adițional, ordin, decizie de salarizare?
Va mulțumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:19, 24 Martie 2020
Nu se beneficiaza de asa ceva pe perioada vacanțelor școlare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zile libere pt părinți Aly@ Aly@ Bună ziua, vă rog să mă ajutați cu un răspuns la următoarea întrebare : eu (lucrătoare în comerț) beneficiez de zile libere din data de 17.03.2020 ... (vezi toată discuția)
Concediu special 2020 anaghincioiu anaghincioiu Buna ziua! Conform Legii nr.19/2020 cu privire la acordarea zilelor libere pentru ingrijire copil, perioada de acordare este doar pana la 03.04? 03-21.04 este ... (vezi toată discuția)
Vacanta paste în situație de urgenta SomogyiMadalina SomogyiMadalina Bună ziua, pe perioada vacantei de Paște, în aceasta situație de urgenta, părintele mai poate sta acasă cu 75%?Va multumesc (vezi toată discuția)