Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Concediu pentru părinți pentru perioada când ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Concediu pentru părinți pentru perioada când școlile sunt inchise

Buna seara, va rog sa mi spuneti dacă prevederile privind concediul pentru parintii care au copii sub 12 ani și nu pot efectua telemunca pot beneficia de acest concediu și pe perioada vacantei pascale? (4.04-21.04?), deoarece situația de urgentă a fost data pentru 30 zile (16.03-16..04). Pentru aceasta perioada angajatorul trebuie sa întocmească un act adițional, ordin, decizie de salarizare?
Va mulțumesc anticipat.
Nu se beneficiaza de asa ceva pe perioada vacanțelor școlare.