Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... somaj tehnic
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

somaj tehnic

Buna ziua,
As vrea sa va intreb, in conditiile in care firma are 2 angajati, dar nici o posibilitate de a mai plati salarii, ne mai avand venituri, se poate ca un angajat sa plece in somaj technic iar la celalalt sa se reduca norma de lucru de la opt la patru sau doua ore. Contabila a spus ca e musai sa ramana un angajat cu opt ore.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Contabila sa va spuna si care este baza legala a afirmatiei sale.

Da, se poate ca un angajat sa intre in somaj tehnic, iar la celalalt sa se reduca norma de lucru de la opt la patru sau doua ore
Cornel Vasile, Consilier juridic