Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj tehnic

Buna ziua.Daca sunt in somaj technic,dar firma ma chemat inapoi la lucru dar nu au anuntatsi eu asa pierd bonurile de masa,si sporul de noapte oare daca refuz sa ma duc schimbul de noapte la lucru ma poata da afara stiitnd ca eu figurez in somaj technic legal?
Sa stiti ca nu am inteles mesajul:
Cum v-au chemat inapoi daca nu au anuntat?
In ce situatie pierdeti bonurile de masa?

Cat sunteti in somaj tehnic nu va pot da afara legal, insa dupa ce se tremina perioada de somaj, este posibil sa fiti concediat (depinde si de ce scrie in contractul dvs. de munca, ce program de lucru aveti).
Pe durata întreruperii temporare a cativitatii salariaţii se vor afla la dispoziţia angajatorului, acesta având oricând posibilitatea să dispună reînceperea activităţii.

Daca v-a chemat inapoi la munca, atunci nu mai figurati in somaj tehnic.