Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

paternitate

buna ziua. dupa 14 anu fostul sot m a dat in judecata. afirma in cererea sa ca fiul nostru nu este de fapt fiul lui, ca am avut relatii extraconjugale si copilul sa nu ii poarts numele. i s a parut ca fiul nostru nu ii seamana. nu am reactionat. nu am raspuns la intampinare intrucat sunt de acord cu testul de paternitate. va rog ftumos daca imi puteti spune cam cum decurge o astfel de actiune in instanta si dupa test daca pot cere daune morale, mai ales ca baiatul a plans foarte mylt, anul acesta are si testarea national(exanen cl 9). l a afectat mult. multunesc
Daca vreti sa se faca testul ADN ar trebui sa deschideti proces dvs.
Actiunea lui se va respinge daca am inteles eu bine situatia.
Deci, ori stati asa si nu se va intampla nimic ori faceti ceva dar este greu de formulat actiunea in cazul.dvs. deoarece ziceti ca el este tatal dar vreti sa dovediti.
Ma tem ca ati avea nevoie de avocat deoarece este o situatie de mare finete juridica.
Mai trebuie sa fie si foarte fin jurist judecatorul pentru ca daca nubare finete juridica degeaba este foarte fin jurist avocatul...

Daune nu se pot obtine.
Doar cheltuielile cu avocatul.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
pe 6 martie a.c. am primit instiintarea actiunii si motivarea tatalui. eu nu vreau sa deschid actiune insa nu vreau sa platesc testul de paternitate nu am motive. el este tatal. daca doreste test cine achita, eu sau reclamantul?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca vreti sa se faca testul ADN ar trebui sa deschideti proces dvs.
Actiunea lui se va respinge daca am inteles eu bine situatia.
Deci, ori stati asa si nu se va intampla nimic ori faceti ceva dar este greu de formulat actiunea in cazul.dvs. deoarece ziceti ca el este tatal dar vreti sa dovediti.
Ma tem ca ati avea nevoie de avocat deoarece este o situatie de mare finete juridica.
Mai trebuie sa fie si foarte fin jurist judecatorul pentru ca daca nubare finete juridica degeaba este foarte fin jurist avocatul...

Daune nu se pot obtine.
Doar cheltuielile cu avocatul.

Reclamantul îl achită, invocați prin întâmpinare excepția decăderii tatălui prezumtiv din dreptul de a formula acțiunea în tăgada paternității, în lumina art. 430 Cod Civil.
va multumesc mult pt sfat si informatie. actiunea e pusa pe rol si bibeunteles ca singura ma reprezint din motive lesne de inteles. o sa formulez intampinarea cu referire la art. care mi l ati indicat. mii de multumiri

Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Reclamantul îl achită, invocați prin întâmpinare excepția decăderii tatălui prezumtiv din dreptul de a formula acțiunea în tăgada paternității, în lumina art. 430 Cod Civil.