avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire incurcata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire incurcata

Mama a decedat. Suntem 3frati si tata. Fiecare am primit cate 1/4 din bunurile mamei. Mama avea impreuna cu tata un apartament si impreuna cu fratele ei in coproprietate o garsoniera si teren arabi. Fratele mamei ne a vandut acum celor 3 frati jumatatea lui din garsoniera si terenul arabil.
Din cei 3 frati eu vreau sa ies cu bunurile mele din aceste coproprietati iar ceilalti doi vor sa ramana in devalmasie. Sub ce forma juridica pot iesi eu din devalmasie? Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: MirunaM33 , utilizator 12:03, 26 Martie 2020
Depinde cum va intelegeti
In astfel.de cazuri se merge cu actele la avocat pentru o analiza competenta a cazului.
Ultima modificare: Miercuri, 25 Martie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
prin partaj la notar.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Devălmășia e doar intre soti.
Dvs trei sunteti in coproprietate.
In principal trebuie să faceți partajul.
Il puteti încheia fie amiabil, la notar, fie va trebui să vă adresați instanței.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Stimata doamna,

Devalmasia caracterizeaza bunurile proprietate comuna , ale sotilor, dobandite de la data incheierii casatoriei.

Ceea ce caracterizeaza aceasta forma de coproprietate este faptul ca sotii nu au individualizata cota-parte din dreptul de proprietate, aceasta urmand a fi stabilita prin imparteala.(in cazul regimului comunitatii legale ).

Dreptul de proprietate va fi imparti, divizat, prin partaj.

In speta, discutam de trei coproprietari.

Starea de coproprietate poate fi sistata oricand, prin imparteala.

(pe cale notariala, daca survine un acord intre coproprietari, ori pe cale judiciara, daca apar disensiuni intre acestia ).

Multumesc!

Alte discuții în legătură

Partaj soaresil soaresil in cazul unui partaj, cand bunul a fost achitat de una din parti ( parintii ), in timpul casatoriei , cum se va proceda? de la cumparare au trecut 23 ... (vezi toată discuția)
Proprietate imobil. andre_1973 andre_1973 Buna ziua! In cazul in care doua persoane au in proprietate un imobil care nu se poate impartii fizic si nu se ajunge la intelegere din punct de vedere al ... (vezi toată discuția)
Probleme cu fratii Marbe Marbe Suntem 3 frati in actele unei case dupa moartea parintilor iar eu sunt titular cu resedinta la adresa respectiva,fratii au fiecare casele lor Eu nu sunt in ... (vezi toată discuția)