avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire incurcata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire incurcata

Mama a decedat. Suntem 3frati si tata. Fiecare am primit cate 1/4 din bunurile mamei. Mama avea impreuna cu tata un apartament si impreuna cu fratele ei in coproprietate o garsoniera si teren arabi. Fratele mamei ne a vandut acum celor 3 frati jumatatea lui din garsoniera si terenul arabil.
Din cei 3 frati eu vreau sa ies cu bunurile mele din aceste coproprietati iar ceilalti doi vor sa ramana in devalmasie. Sub ce forma juridica pot iesi eu din devalmasie? Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: MirunaM33 , utilizator 12:03, 26 Martie 2020
Daca va înțelegeți amiabil rezolvați la notar,In caz contrar instanta e singura soluție.In instanta una din părți poate solicita atribuirea bunului cu obligatia de a despagubi ceilalți coproprietari.In cazul in care părțile nu doresc să le fie atribuit bunul se poate vinde prin intelegere sau daca nu exista intelegere prin scoaterea la licitație publica(soluție de evitat pt ca se pierd sume importante ).
Ultima modificare: Miercuri, 25 Martie 2020
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Mulțumesc!

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Daca va înțelegeți amiabil rezolvați la notar,In caz contrar instanta e singura soluție.In instanta una din părți poate solicita atribuirea bunului cu obligatia de a despagubi ceilalți coproprietari.In cazul in care părțile nu doresc să le fie atribuit bunul se poate vinde prin intelegere sau daca nu exista intelegere prin scoaterea la licitație publica(soluție de evitat pt ca se pierd sume importante ).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj soaresil soaresil in cazul unui partaj, cand bunul a fost achitat de una din parti ( parintii ), in timpul casatoriei , cum se va proceda? de la cumparare au trecut 23 ... (vezi toată discuția)
Proprietate imobil. andre_1973 andre_1973 Buna ziua! In cazul in care doua persoane au in proprietate un imobil care nu se poate impartii fizic si nu se ajunge la intelegere din punct de vedere al ... (vezi toată discuția)
Probleme cu fratii Marbe Marbe Suntem 3 frati in actele unei case dupa moartea parintilor iar eu sunt titular cu resedinta la adresa respectiva,fratii au fiecare casele lor Eu nu sunt in ... (vezi toată discuția)