Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire incurcata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire incurcata

Mama a decedat. Suntem 3frati si tata. Fiecare am primit cate 1/4 din bunurile mamei. Mama avea impreuna cu tata un apartament si impreuna cu fratele ei in coproprietate o garsoniera si teren arabi. Fratele mamei ne a vandut acum celor 3 frati jumatatea lui din garsoniera si terenul arabil.
Din cei 3 frati eu vreau sa ies cu bunurile mele din aceste coproprietati iar ceilalti doi vor sa ramana in devalmasie. Sub ce forma juridica pot iesi eu din devalmasie? Multumesc anticipat
Daca va înțelegeți amiabil rezolvați la notar,In caz contrar instanta e singura soluție.In instanta una din părți poate solicita atribuirea bunului cu obligatia de a despagubi ceilalți coproprietari.In cazul in care părțile nu doresc să le fie atribuit bunul se poate vinde prin intelegere sau daca nu exista intelegere prin scoaterea la licitație publica(soluție de evitat pt ca se pierd sume importante ).
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Mulțumesc!

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Daca va înțelegeți amiabil rezolvați la notar,In caz contrar instanta e singura soluție.In instanta una din părți poate solicita atribuirea bunului cu obligatia de a despagubi ceilalți coproprietari.In cazul in care părțile nu doresc să le fie atribuit bunul se poate vinde prin intelegere sau daca nu exista intelegere prin scoaterea la licitație publica(soluție de evitat pt ca se pierd sume importante ).