Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Revenire la serviciu din ccc
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Revenire la serviciu din ccc

Buna ziua,se implinesc 2 ani de la nasterea copilului pe 11 mai 2020,nu am inceput serv pt a lua stimulentul de insertie cu 60 zile mai devreme din motive de sanatate,acum cand e posibila intoarcerea la locul de munca?
Buna ziua,

De intors va puteti intoarce oricand, daca asa doriti, pana la data implinirii varstei de 2 ani a copilului dar nu veti beneficia de stimulentul de insertie.
Din punctul meu de vedere ar trebui sa va intoarceti la birou cand implineste 2 ani avand in vedere ca nu veti beneficia de stimulent.
Cornel Vasile, Consilier juridic
1. Daca tatal indeplineste conditiile pentru a beneficia de CCC atunci concediul mamei se reduce cu o luna ( revine la serviciu in ziua urmatoare celei in care copilul implineste 1 an si 11 luni, respectiv 12.04.2020).

2. Daca tatal nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de CCC atunci concediul mamei se reduce cu o luna ( revine la serviciu in ziua urmatoare celei in care copilul implineste 2 ani, respectiv 12.05.2020).