avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 860 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie nesemnata transmisa pe mail
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie nesemnata transmisa pe mail

In urma unui conflict cu angajatorul am transmis o solicitare de demisie pe mail nesemnata , in care am solictat incetarea contractului de munca incepand cu data de 23 decembrie( mentionez nesemnata) . A doua zi sa aplanat conflictul si am mers la munca normal pana pe data de 6 ianuarie , toate bune. Dar intre timp sunt instiintat de doamna contabila , ca mi sa incetat contractul de munca pe data de 23 decembrie cu acordul partilor , ca asa a dorit administratorul firmei . Mentionez ca nu exista o cerere de demisie semnata de catre mine !
Ce pot face in situatia de fata? Conform legii , firma este acoperita?Va multumesc!
Ultima modificare: Joi, 26 Martie 2020
Cezaraurelin, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:06, 2 Aprilie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuia sa contestati in instanta decizia de incetare a c.i.m.

Ati primit asa ceva ? Daca da, cand si cu ce articol este inchis c.i.m.?
In urma mai multor solicitari , am primit decizia de incetare a contractului de munca " in baza art 55.lit B din codul muncii ". In urma altor solicitari in care am cerut sa intru si eu in posesia demisiei semnate de catre mine si firma cu acordul partilor , nu am primit rapsuns .NU inteleg cum au incheiat contractul de munca , cererea de demisie nefiind semnata de catre mine , au semnat in locul meu ?
Ultima modificare: Joi, 26 Martie 2020
Cezaraurelin, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Termenul pentru atacarea deciziei angajatorului de încetare a contractului individual de muncă în temeiul art. 55 lit. b) C. muncii, adică în baza acordului părților, nu este termenul de 30 de zile stabilit de art. 268 alin. (1) lit. a) C. muncii. În ceea ce privește încetarea contractului individual de muncă, acest termen este aplicabil numai în ipoteza deciziilor unilaterale ale angajatorului, adică în cazul deciziilor de concediere. Întrucât în speță este vorba despre încetarea contractului de muncă prin acordul părților, termenul de prescripție incident va fi termenul general de 3 ani, la care se referă art. 268 alin. (2) C. muncii. (Curtea de Apel București, secția a VII-a civilă și pentru cauze privind conflicte de muncă și asigurări sociale, decizia civilă nr. 3498/R din 22 mai 2014, Selecție și comentariu de judecător Petrică Arbănaș, în Revista română de dreptul muncii nr. 9/2014)


Cornel Vasile a scris:

Termenul pentru atacarea deciziei angajatorului de încetare a contractului individual de muncă în temeiul art. 55 lit. b) C. muncii, adică în baza acordului părților, nu este termenul de 30 de zile stabilit de art. 268 alin. (1) lit. a) C. muncii. În ceea ce privește încetarea contractului individual de muncă, acest termen este aplicabil numai în ipoteza deciziilor unilaterale ale angajatorului, adică în cazul deciziilor de concediere. Întrucât în speță este vorba despre încetarea contractului de muncă prin acordul părților, termenul de prescripție incident va fi termenul general de 3 ani, la care se referă art. 268 alin. (2) C. muncii. (Curtea de Apel București, secția a VII-a civilă și pentru cauze privind conflicte de muncă și asigurări sociale, decizia civilă nr. 3498/R din 22 mai 2014, Selecție și comentariu de judecător Petrică Arbănaș, în Revista română de dreptul muncii nr. 9/2014)

Ok , va multumesc din suflet ! Ce recomandati sa fac in aceasta situatie ? Depun plangere penala sau ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Depuneti contestatia in instanta si solicitati instantei ca angajatorul sa depuna la dosar si cererea semnata de dvs.
Ultima modificare: Joi, 26 Martie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Buna ziua! am o intrebare.... se poate desface un contract de ... Serena Barb Serena Barb Buna ziua! Am o intrebare.... se poate desface un contract de muncă printr-o ,,cerere verbala\" (care nu a existat) Cu alte cuvinte contractul de muncă a ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, in cazul unei decizii de incetare a contractului individual ... daliborca.nicolin daliborca.nicolin Buna ziua, In cazul unei decizii de incetare a contractului individual de munca, care este termenul legal privind contestarea deciziei : 30 zile de zile ... (vezi toată discuția)
Care este termenul in care se poate contesta decizia de incetare a cim prin acordul partilor in baza art 55 lit b c. muncii? exoexo exoexo ITM Iasi obliga angajatorii sa precizeze in decizia de incetare a CIM prin acordul partilor termenul in care se poate contesta decizia de catre salariati. Am ... (vezi toată discuția)