Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general pontaj paznici
Discuție deschisă în Contabilitate în general

pontaj paznici

cum se calculeaza prezenta la paznici?
orele lucrate in tura 1 sunt considerate ore normale de lucru
orele lucrate in tura 2 sunt ?????????????
orele lucrate in tura 3 sunt de noapte si au un spor de noapte la calculul salariului
iar duminica are spor de asemenea, sambata este considerata zi normala de lucru,..
dar spre exemplu in cazul unei luni in care sunt 21 de zile lucratoare, spre exemplu noiembrie, ce pontaj au 3 paznici care lucreaza in 3 schimburi,
si cum impart orele din tura 2? de la ce ora se considera ore de noapte?
acestia lucreaza in 3 scimburi astfel : de la 8-16, 16-24, 24-8 ?
Munca de noapte , sporurile , compensarea in bani sau zile libere , este reglementata de Codul Muncii . Trebuie sa iei fiecare pozitie de pe pontaj in parte . Pontajul trebuie sa corespunda cu Caietul de Procese Verbale .

Art. 122. definiţia legală şi durata muncii de noapte
(1) Munca prestată între orele 22:00 şi 06:00 este considerată muncă de noapte.
(11) Salariatul de noapte reprezintă, după caz:
a) salariatul care efectuează muncă de noapte cel puţin 3 ore din timpul său zilnic de lucru;
b) salariatul care efectuează muncă de noapte în proporţie de cel puţin 30% din timpul său lunar de lucru.
(2) Durata normală a timpului de lucru, pentru salariatul de noapte, nu va depăşi o medie de 8 ore pe zi, calculată pe o perioadă de referinţă de maximum 3 luni calendaristice, cu respectarea prevederilor legale cu privire la repausul săptămânal.
(21) Durata normală a timpului de lucru, pentru salariaţii de noapte a căror activitate se desfăşoară în condiţii speciale sau deosebite de muncă, stabilite potrivit dispoziţiilor legale, nu va depăşi 8 ore pe parcursul oricărei perioade de 24 de ore, în care prestează muncă de noapte.
(3) Angajatorul care, în mod frecvent, utilizează munca de noapte este obligat să informeze despre aceasta inspectoratul teritorial de muncă.
ContSters109653, utilizator