Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... munca de noapte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

munca de noapte

buna ziua. trebuie sa angajez un paznic, care va munci 12 cu 36 ore ( program de la 18-06).
1. in cim ii trec exact asa: 12 ore cu 36 pauza sau se trece program de 8 ore cu 36 pauza si restul de 4 se platesc suplimentar?
2. cum apare omul pe pontaj?

multumesc anticipat.
1) Munca prestată între orele 22:00 şi 06:00 este considerată muncă de noapte.
(11) Salariatul de noapte reprezintă, după caz:
a) salariatul care efectuează muncă de noapte cel puţin 3 ore din timpul său zilnic de lucru;
b) salariatul care efectuează muncă de noapte în proporţie de cel puţin 30% din timpul său lunar de lucru.
(2) Durata normală a timpului de lucru, pentru salariatul de noapte, nu va depăşi o medie de 8 ore pe zi, calculată pe o perioadă de referinţă de maximum 3 luni calendaristice, cu respectarea prevederilor legale cu privire la repausul săptămânal.
(21) Durata normală a timpului de lucru, pentru salariaţii de noapte a căror activitate se desfăşoară în condiţii speciale sau deosebite de muncă, stabilite potrivit dispoziţiilor legale, nu va depăşi 8 ore pe parcursul oricărei perioade de 24 de ore, în care prestează muncă de noapte.
(3) Angajatorul care, în mod frecvent, utilizează munca de noapte este obligat să informeze despre aceasta inspectoratul teritorial de muncă.

Art. 123. compensarea muncii de noapte
Salariaţii de noapte beneficiază:
a) fie de program de lucru redus cu o oră faţă de durata normală a zilei de muncă, pentru zilele în care efectuează cel puţin 3 ore de muncă de noapte, fără ca aceasta să ducă la scăderea salariului de bază;
b) fie de un spor la salariu de minimum 15% din salariul de bază pentru fiecare oră de muncă de noapte prestată.

2) omul apare in pontaj corespunzator cu tura si orele lucrate..la ce anume va referiti mai exact?
Parerea mea este sa treceti in cim exact cum ati spus, iar in pontaj sa treceti asa cum lucreza ,12 ore lucrate si 36 ore libere.
Asa este corect, dar sa aveti grija la orele prestate in timpul noptii sa-i acordati sporul corespunzator.
daniela vorovenci a scris:

2) omul apare in pontaj corespunzator cu tura si orele lucrate..la ce anume va referiti mai exact?

daca lucreaza de luni seara pana marti dimineata, pentru ce zi va fi pontat? pentru luni?
luni