Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Telemunca
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Telemunca

Dacă este posibilă munca la domiciliu si angajatorul nu respectă această recomandare, încalcă legea?
Angajatorul apreciaza daca este posibila sau nu, munca la domiciliu, tine de organizarea proprie. Daca aveti sindicat sau reprezentanti ai salariatilor, faceti propuneri si initiati negocieri in acest sens.
Munca la domiciliu este o situatie, iar telemunca este alta situatie.

Activitatea de telemuncă se bazează pe acordul de voință al părților și se prevede în mod expres în contractul individual de muncă odată cu încheierea acestuia pentru personalul nou-angajat sau prin act adițional la contractul individual de muncă existent.

Nu se incalca legea, daca se refuza activitatea de telemunca ....

Recomandările Ministerului Muncii și Protecției Sociale în scopul prevenirii răspândirii infectării cu coronavirus
[ link extern ]