Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Un profesor a refuzat semnarea actului ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Un profesor a refuzat semnarea actului adițional/acord ...

Buna ziua,
Un profesor a refuzat semnarea actului adițional/acord privind telemunca, dar desfășoară orele on-line de acasă. Are dreptul acesta? Să predea de acasă si să fie retribuit pentru orele on-line, în condițiile în care nu a semnat actul?
1. Activitatea de telemuncă se bazează pe acordul de voință al părților și se prevede în mod expres în contractul individual de muncă odată cu încheierea acestuia pentru personalul nou-angajat sau prin act adițional la contractul individual de muncă existent.

Regula este acordul partilor si nu decizia unilaterala a salariatului.

2. Legea 55/2020
art. 17
Pe durata stării de alertă, angajatorii dispun munca la domiciliu sau în regim de telemuncă, acolo unde specificul activității permite, cu respectarea prevederilor Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare, și ale Legii nr. 81/2018 privind reglementarea activității de telemuncă.

Exceptie ; decizie unilaterala a angajatorului.

3. Plata se face in functie de pontaj .... Cum este pontat ?