Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... telemunca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

telemunca

Buna ziua,

imi puteti spune va rog daca un anagajat are dreptul sa solicite unilateral de a lucra de acasa avand in vedere noua lege?

www.avocatnet.ro/articol_457...

Legea prevede ca angajatorul nu poate modifica unilateral contractul daca anjagajatul nu este de acord cu telemunca, insa invers nu este descris.

Telemunca se poate face doar dacă salariatul este de acord cu ea, iar angajatorului îi este interzis să-i modifice contractul în caz de refuz.

„Activitatea de telemuncă se bazează pe acordul de voință a părților și se prevede în mod expres în contractul individual de muncă odată cu încheierea acestuia pentru personalul nou-angajat sau prin act adițional la contractul individual de muncă existent. Refuzul salariatului de a consimți la prestarea activității în regim de telemuncă nu poate constitui motiv de modificare unilaterală a contractului individual de muncă și nu poate constitui motiv de sancționare disciplinară a acestuia”, prevede noua lege.

Multumesc
Cornel Vasile, Consilier juridic
Si in caz contrar este la fel, poate sa vrea salariatul ceva, insa angajatorul poate sa nu fie de acord.
Ok, insa acest lucru nu este specificat in textul legii, de asta intreb,
Activitatea de telemuncă se bazează pe acordul de voință a părților.

Prin urmare, ambele părți trebuie sa fie de acord.