Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Șomaj tehnic
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Șomaj tehnic

Buna ziua,
Sunt pensionară și lucrez la o firma privata. În situația în care din cauza coronavirusului firma trimite angajații in șomaj tehnic as beneficia de acesta sau pentru că sunt pensionară nu?
Va mulțumesc anticipat
yo5djk, utilizator
Buna ziua, eu nu am identificat vreo incompatibilitate pentru situatia dvs. Ramane insa sa vedem/auzim/citim opinia specialistilor, pentru ca in actuala conjunctura sunt foarte multe situatii care nu sunt acoperite de lege, iar ordonantele date sunt destul de greu de interpretat rapid in acest haos, si cu atat mai mult de pus in practica. Acum, in aceste zile, atat juristii, cat si contabilii, sunt pusi in fata unor adevarate provocari sa desluseasca actele normative prezente si viitoare.
În situația în care din cauza coronavirusului firma trimite angajații in șomaj tehnic, beneficiati de acesta.

Pensia pentru limita de varsta sau cea de invaliditate gradul III pot fi cumulate cu indemnizatia respectiva.