avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 294 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Mama dorește să divorteze
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Mama dorește să divorteze

Părinții mei sunt despărțiți în fapt. Mama a fost înșelată în relatie si părăsită. Ei sunt căsătoriți legal. Mama dorește să se despartă de tata si sa faca partajul. Problema e la tata si la faptul că nu este corect pana la capat. El are niste proprietati pe care le pune pe numele amantelor sau bunicilor pentru a nu fi obligat să împartă ceva cu mama mea,stiind ca avutiile sale le a obținut de pe vremea în care inca era căsătorit cu mama. Consider că ii încalcă drepturile de soție mamei mele. Ei au în proprietate un apartament împreună,apoi el mai are o casa ,un alt apartament si cateva terenuri separat de mama iar mama are o casa primită mostenire. Suntem destui copii si nu am vrea ca tatăl meu sa fie nedrept cu noi sau cu mama noastra. Ce este de facut pentru a se desparti iar mama sa si păstreze drepturile de soție?
Ultima modificare: Vineri, 27 Martie 2020
DanCristian199, utilizator
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 11:09, 27 Martie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mama nu-și pierde dreptul de soție. Toate bunurile dobândite pe timpul căsătoriei se vor împărți la partaj.

Copii nu au nici un drept la bunurile părinților.
Casa dobândită de mama ca moștenire, este bun propriu, și nu intra la partaj.
Dar mama nu e nevoită să demonstreze că a contribuit la cumpararea proprietatilor sau la casa pe timpul căsniciei?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Repet`! Bunurile dobândite de soți pe timpul căsătoriei sunt bunuri comune, care se partajează în caz de divorț.

Chiar dacă unele proprietăți sunt cumpărate doar pe numele soțului, tot bunuri comune sunt considerate de lege, și intră la partaj.

Dacă nu se înțeleg amiabil la NOTAR, partajul va fi stabilit de către instanța de judecată.
Prezumpția este de 50/50%, dar instanța poate stabili procente diferite în funcție de probele de la dosar.
Ultima modificare: Vineri, 27 Martie 2020
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre partaj sindilaru sindilaru Buna ziua, ma numesc Valentina si am 22 ani. Parintii mei sunt despartiti de foarte mult timp, mai precis din aproximativ anul 2002 cand tata a plecat in ... (vezi toată discuția)
Divort elisabeta11 elisabeta11 vreau sa divortez di doresc sa stiu cum se procedeaza la partaj, cum se impart bunurile?...2 masini si o casa, mentionez ca imobilul a fost al socrilor mei ... (vezi toată discuția)
Mostenire intre frati MihaiDG MihaiDG Am intalnit o situatie: Tatal despartit de mama (nu div0rtat) locuieste cu 3 dintre cei 4 copii. Locuinta s-a cumparat de catre tata, dupa despartirea de ... (vezi toată discuția)